Komin a elementy łatwopalne
Zaleca się pozostawienie wolnej przestrzeni gwarantującej cyrkulację powietrza (otwory wlotowe przy podłodze i wylotowe pod sufitem). Ilustracje poniżej.
Piec metalowy lub w ramach metalowych, rury przyłączeniowe oraz otwory do czyszczenia powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku o co najmniej 0,6 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm lub inną równorzędną okładziną - co najmniej 0,3 m.
Drewniane belki stropowe lub konstrukcji dachowej, które sąsiadują z kominem, muszą być oddalone o odległość x, zgodną z przepisami oraz z klasyfikacją komina (jak to ma wyglądać - zob. niżej).
Kształtki termoizolacyjne IGNIS PROTECT są przeznaczone do izolowania przejść rur spalinowych i dymowych przez ściany wykonane z palnych materiałów budowlanych lub elementów składających się z palnych części (np. drewnianej ramy).
Celem izolowania przewodów kształtkami jest uniknięcie krytycznego nagrzewania przegrody. Umożliwiają one uzyskanie temperatury nie wyższej niż 85°C w normalnych warunkach eksploatacyjnych na styku powierzchni ściany z kształtką termoizolacyjną i nie wyższej niż 100°C podczas pożaru sadzy.
Kształtka służy do izolowania jednościennych i dwuściennych izolowanych przewodów podłączeniowych, odprowadzających spaliny o temperaturze nie wyższej niż 600°C (T600). Maksymalna średnica wewnętrzna przewodów jednościennych i dwuściennych wynosi 180 mm.
oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst, zdjęcie i rysunki: Schiedel
Komentarze