Prawidłowy montaż komina
Instalowanie w garażu studzienek rewizyjnych, urządzeń i przewodów gazowych (z zastrzeżeniem § 164 ust. 6 tegoż rozporządzenia) oraz umieszczanie otworów od palenisk lub otworów rewizyjnych przeznaczonych do czyszczenia kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, jest zabronione (§ 281 ww.). Komin powinien być odporny na działanie pożaru sadzy.
Paragraf 267.1 stanowi, że przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Z kolei zgodnie z § 266.1, przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych. Powinny być również - jak wynika z § 265.4 - oddalone od łatwozapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej o 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną - co najmniej 0,15 m.
Natomiast PN EN 1443 Kominy. Wymagania ogólne stanowi m.in., że temperatura materiałów palnych składowanych w pobliżu komina powinna osiągnąć co najwyżej 85 °C przy temperaturze otoczenia 20°C w temperaturze badania zgodnej z oznakowaniem komina. Temperatura materiałów palnych składowanych w pobliżu komina powinna osiągnąć co najwyżej 100 °C przy temperaturze otoczenia 2C w temperaturze badania 1000 stopni C utrzymywanej przez 30 minut.
oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Schiedel
Komentarze