Izolacja kominka. Jak połączyć ciepło z bezpieczeństwem?

Kominek stanowi stosunkowo tani, alternatywny sposób ogrzewania wnętrz. By jednak korzystanie z jego uroków nie wiązało się z szeregiem zagrożeń, należy zadbać o jego właściwą izolację.

Izolacja kominka. Jak połączyć ciepło z bezpieczeństwem?

Kominek jest w domu miejscem szczególnym. Wydobywające się z niego łagodne ciepło stwarza specyficzny klimat, zwłaszcza gdy za oknem panuje zła pogoda.

Kominki są w oczywisty sposób narażone na działanie wysokich temperatur i odkładanie się sadzy, lecz także na wilgoć. Te ze wszech miar niekorzystne zjawiska mają negatywny wpływ nie tylko na sam kominek, ale również na sąsiadujące z nim konstrukcje ścian, stropów i dachów.

Temperatury panujące w przewodach spalinowych i kominach dymowych oznaczają konieczność stosowania niepalnych, odpornych na ściskanie wysokotemperaturowych materiałów izolacyjnych.

Izolacja przewodu kominowego - schemat.

Takim rozwiązaniem są np. płyty kominkowe z wełny kamiennej PAROC Fireplace Slab, które bez problemu wytrzymują stałą temperaturę sięgającą nawet 550°C. To rezultat wysokiej gęstości materiału – 80 lub 90 kg/m2, w zależności od wariantu.

Przed utrzymującą się w kominie wilgocią chroni zaś pokrycie płyty ze specjalnej folii aluminiowej. Obniżenie temperatury dymu i spalin dzięki wytrzymałej izolacji skutkuje zmniejszeniem różnicy temperatur i ryzyka korozji przewodów kominowych.

Płyty PAROC Fireplace Slab.

Niska, bo wynosząca 0,037 W/mK przewodność cieplna produktu oznacza, że płyty PAROC Fireplace Slab pozwalają zatrzymać ciepło we wnętrzu, redukując dzięki temu wydatki na ogrzewanie w zimniejszych miesiącach oraz wydatnie podnosząc komfort domowników.


źródło i zdjęcia: PAROC

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT