Na czym polega zgazowanie drewna?
Zgazowanie drewna polega na przekształceniu wsadu w paliwo gazowe poprzez jego podgrzewanie. W tym procesie – zwanym pirolizą – energia zawarta w drewnie lub biomasie jest uwalniana w postaci tzw. holzgasu, czyli gazu drzewnego. Następnie przy odpowiednich dawkach powietrza gaz jest spalany w drugiej komorze kotła.
Dzięki temu zgazowanie drewna jest bardzo czyste i porównywalne do spalania paliw gazowych. W trakcie tego procesu powstaje tylko niewielka strużka dymu. Dlatego piece na holzgas są standardem w wielu krajach Europy i skutecznie wypierają z użytku tradycyjne kotły węglowe.
Ekologiczne rozwiązanie w Twoim domu
Piec zgazowujący drewno jest bardziej ekologiczny niż kocioł na ekogroszek, a nawet pellet. Emisja spalin z kotła na holzgas jest porównywalna z piecem gazowym, a więc bardzo niska. Ponadto drewno ma wiele innych zalet, w tym:
- stanowi odnawialne źródło energii,
- jest tańsze niż węgiel i pellet,
- drewno jest czyste, ładniej pachnie i może stanowić ozdobę posesji, gdy jest estetycznie przechowywane w drewutniach.
Drewno wciąż jest zaliczane do najtańszych metod ogrzewania, a więc jego spalanie jest znacznie bardziej ekonomiczne niż innych paliw.
Ponadto dosyć często piec na holzgas wybierany jest przez osoby, które mają drewno z własnego lasu lub sadu i wówczas koszt ogrzewania jest praktycznie zerowy.
Co również jest istotne, zgazowanie drewna przyczynia się nie tylko do mniejszej emisji spalin, ale również ogranicza wydobycie paliw kopalnych. Dlatego piec na holzgas korzystnie wpływa na środowisko oraz domowy budżet.
Kotły zgazowujące drewno od Metal-Fach
Firma Metal-Fach oferuje dwa modele kotłów zgazowujących drewno SEMAX OPTI oraz SEMAX BASIC. Są to rozwiązania dedykowane osobom, które poszukują ekologicznych środków i mają spore zapasy drewna.
Piece są przeznaczone przede wszystkim do spalania wysokokalorycznego drewna, np. grabu. Praca urządzeń z mocą nominalną pozwala na lepsze wykorzystanie paliwa, a w efekcie również na mniejszą emisję spalin emitowanych do atmosfery. Ponadto dym nie zawiera siarki i innych trujących związków.
Dodatkowo piec został wyposażony w automatykę sterującą pracą urządzenia oraz zbiornik buforowy. Dzięki temu łatwo można ustawić temperaturę w pomieszczeniach i dostosować ją do oczekiwań mieszkańców. Gdy nikogo nie ma w domu temperatura może być niższa, co oczywiście korzystnie wpływa nie tylko na budżet, ale również ekologię.
Oferowane piece zgazowujące drewno mają klasę energetyczną A+ oraz certyfikat Ekoprojektu. Oznacza to, że są energooszczędne, przyjazne dla środowiska i kwalifikują się do programu „Czyste Powietrze”.
Możesz uzyskać rządową dopłatę, dzięki której inwestycja w nowoczesny i ekologiczny kocioł zgazowujący drewno jest jeszcze bardziej opłacalna.
źródło i zdjęcia: Metal-Fach
Komentarze