Odległość komina od elementów łatwopalnych

W miejscach, w których kominy sąsiadują z dużymi powierzchniami elementów łatwopalnych niekonstrukcyjnych, należy zapewnić odstęp zgodny z obowiązującymi przepisami (§ 265.4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z późniejszymi zmianami) oraz z klasyfikacją ogniową danego komina na podstawie obowiązujących norm.

Odległość komina od elementów łatwopalnych

Jaka jest zalecana odległość komina od elementów łatwopalnych?

Zaleca się pozostawienie wolnej przestrzeni, gwarantującej cyrkulację powietrza (otwory wlotowe przy podłodze i wylotowe pod sufitem).

Piec metalowy lub w ramach metalowych, rury przyłączeniowe oraz otwory do czyszczenia powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,6 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm lub inną równorzędną okładziną - co najmniej 0,3 m, § 265.3 ww. Rozporządzenia.

Drewniane belki stropowe lub konstrukcji dachowej, które sąsiadują z kominem, muszą być oddalone o odległość (x) zgodną z przepisami § 265.4 ww. Rozporządzenia oraz z klasyfikacją komina.


oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst, zdjęcie i rysunki: Schiedel

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT