Tradycyjne piece kaflowe
Piece budowane metodą tradycyjną mają paleniska murowane z cegieł i płyt szamotowych, do których może zmieścić się nawet ponad 20 kilogramów drewna. Do skumulowania tak wielkiej ilości energii buduje się odpowiednio duże i ciężkie kanały ceramiczne, których masa przekracza niejednokrotnie 1000 kilogramów.
Wielkość pieca dobiera się indywidualnie do zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia i nawyków użytkownika. Technika ta, ze względu na swą specyfikę, niesie jednak ograniczenia co do bryły pieca, która ściśle wiąże się z jego wewnętrzną budową.
Powierzchnię pieca tworzą zazwyczaj glazurowane kafle, stąd nazwa piec kaflowy. Dziś jest oferowany jako konstrukcja z wkładem grzewczym zaopatrzonym w oszklone drzwiczki. Taki piec po rozgrzaniu potrafi być ciepły przez dwa dni.
Kominki otwarte (kominki I generacji)
Kominki otwarte buduje się, aby sprawiać przyjemność miłośnikom żywego ognia. Ich największą zaletę stanowi bliski kontakt z ogniem, zapachem oraz trzaskiem palących się szczap drewna. Powstają najczęściej z cegieł i płyt szamotowych. Duża dowolność co do kształtu i rozmiarów oraz wykorzystywanych materiałów, ale w każdym przypadku trzeba pilnować tego, by zachować odpowiednie proporcje paleniska.
Ważna jest wielkość otworu paleniska i jego głębokość w ścisłym powiązaniu z przekrojem komina i jego możliwościami ciągu spalin. Spaliny uchodzą z dużą prędkością i wysoką temperaturą do komina, więc i możliwości odzysku ciepła są niewielkie.
Tego typu kominki pełnią głównie funkcje dekoracyjne, gdyż ich sprawność grzewcza jest niewielka i dostarczają mało ciepła. Są za to romantyczne.
Kominki konwekcyjne z wkładem grzewczym (kominki II generacji)
Kominki konwekcyjne z wkładem grzewczym to najbardziej rozpowszechniony sposób ich budowy w Polsce. Wytwarzają duże ilości gorącego powietrza, ogrzewając pomieszczenie, w którym stoją. Ich największa zaleta to uzyskiwanie w bardzo krótkim czasie olbrzymich ilości gorącego powietrza. Ciepło odzyskiwane jest w wyniku przepływu powietrza przez komorę grzewczą kominka.
Powietrze z pomieszczenia wpada do komory kominka w jej dolnej części, ogrzewane jest przez korpus paleniska, a następnie wydostaje się przez kratki w obudowie z powrotem do pomieszczenia. Ciepło zatem rozprzestrzenia się w pokoju na zasadzie mieszania powietrza.
Przy okazji można je wykorzystać, przesyłając je do innych pomieszczeń w domu za pomocą przewodów wentylacyjnych systemu "DGP"(Dystrybucja Gorącego Powietrza). W tym typie budowy podłącza się wkład kominkowy najczęściej bezpośrednio do komina, jednak dla zwiększenia efektu cieplnego zaleca się stosowanie różnego rodzaju radiatorów.
Obudowy kominków konwekcyjnych najczęściej wykonane są z materiałów izolacyjnych, takich jak gips lub beton komórkowy z elementami z kamienia naturalnego. Całość obudowy jest w takich przypadkach od środka zaizolowana, a jej powierzchnia pozostaje chłodna.
Do obudowania kominków konwekcyjnych stosuje się również kafle piecowe, jednakże - mimo ich nagrzewania - stanowią one jedynie element dekoracyjny kominka. Zaletami tego rozwiązania są również: prosty montaż, dostępność materiałów oraz niski koszt wykonania kominka.
Kominki konwekcyjne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o wysokim zapotrzebowaniu na energię cieplną, w domach o słabej izolacji cieplnej oraz tam, gdzie jest potrzeba szybkiego dogrzania pokoi. Niestety, w nowo budowanych domach o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną kominki te powodują bardzo szybkie przegrzanie pomieszczeń i dyskomfort w użytkowaniu.
Ich konstrukcja sprawia, że cała energia cieplna jest bezpośrednio po wytworzeniu przekazywana wprost do pomieszczenia. Wadę kominków konwekcyjnych stanowi zaś to, że powodują ciągły ruch powietrza we wnętrzach i przemieszczanie się wraz z nim kurzu i alergenów, co powoduje dodatkowo zabrudzenie okolic kratek wylotu gorącego powietrza.
Zjawiska te dodatkowo intensyfikuje zastosowanie dystrybutora powietrza z wentylatorem. Takie rozwiązanie jest idealne, jeśli na niewielkiej powierzchni potrzebujemy dużej mocy grzewczej uzyskiwanej na zasadzie konwekcji, czyli przez szybkie podgrzanie opływającego wkład powietrza.
oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst, rysunki i zdjęcie: Cebud
Komentarze