Zasady prawidłowego montażu systemu rynnowego

Podczas eksploatacji system rynnowy może ulec uszkodzeniu. Zanim zdecydujemy się na zakup i wymianę systemu rynnowego, warto jest poznać zasady prawidłowego montażu. Dzięki temu możliwe będzie dopilnowanie fachowców w trakcie jego instalacji.

Zasady prawidłowego montażu systemu rynnowego

Montaż systemu rynnowego

Montując system rynnowy, należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta. Tylko w ten sposób będziemy mieli gwarancję, że będzie działał on niezawodnie przez długie lata. Jednak niektóre zasady są uniwersalne. Pierwsza, do której powinniśmy się zastosować dotyczy temperatury montażu.

Rynny najlepiej układać, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 5*C - niższa wpływa na elastyczność elementów z PVC.

Rynny odpowiednio wysunięte

Rynny powinny być tak zamontowane, aby nie wystawały w pełni poza płaszczyznę połaci dachu. Wystając nadmiernie sprawią, że woda spływająca z dachu nie będzie wpadać do niecki rynnowej, tylko wcześniej, a zsuwający się z połaci śnieg będzie nadmiernie obciążał rynnę, prowadząc do jej zdeformowania lub zerwania.

Dlatego rynny montuje się w taki sposób, by nie wystawały poza zakończenie połaci dachowej więcej niż 2/3 swej szerokości, ale nie mniej niż 1/2. Dzięki temu spływająca z dachu woda będzie precyzyjnie trafiała w światło rynny.

Flamingo - stalowy system rynnowy Budmat.

Kierowanie przepływem wody

W systemie rynnowym bardzo ważną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju narożniki wewnętrzne i zewnętrzne, kolanka i elementy odprowadzające oraz dekle zamykające - dzięki nim możemy wymusić określony kierunek obiegu spływającej wody.

Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie połać dachu jest skomplikowana, m.in. przy lukarnach i wykuszach. Odpowiedni montaż takich elementów zapewni równomierne odprowadzanie wody.

Mocowanie orynnowania

Mocowanie orynnowania należy rozpocząć od ustalenia pozycji rur spustowych. Następnie wyznacza się linię zamocowania haków rynnowych np. za pomocą żyłki - powinna ona przebiegać z zachowaniem 0,1 - 0,3% spadku w kierunku leja spustowego.

Odpowiednie nachylenie zapewnia większą wydajność odprowadzenia wody i sprawia również, że rynny zyskują zdolność samooczyszczania się. Musimy jednak pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym powinniśmy przeprowadzać konserwację systemu rynnowego w celu usunięcia zalegających liści czy mchu.

Spadek we właściwym kierunku gwarantuje, że nie powstają zatory, które w zimie często zamarzają i powodują przelewanie się rynny, tworząc zagrożenie nawisami, a w cieplejszych porach roku mogą prowadzić do zalania elewacji.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup pełnego systemu dachowego, np. Flamingo czy ProAqua firmy Budmat, w zestawie otrzymamy odpowiednie, kompatybilne z pozostałymi elementami orynnowania haki montażowe.

W przypadku orynnowania stalowego Flamingo haki należy rozstawić maksymalnie co 60 cm, elementy z PVC (system rynnowy ProAqua) wymagają rozstawu co 50 cm.

Haki muszą być również zamocowane nie dalej niż 10 cm od końca okapu, narożników, leja spustowego i łączników. Instalacja rynien w większym rozstawie uchwytów może narazić je na deformacje i zniszczenie.

W dachach, gdzie krokwie są gęsto rozmieszczone, mocuje się je bezpośrednio do krokwi - są wtedy dobrym podparciem dla rynny. Jeżeli natomiast krokwie przebiegają rzadko - haki lepiej montować do deski czołowej lub łaty nadbitej na krokwi. Pamiętajmy, że połączenia odcinków rynien nie mogą wypadać w miejscu haków.

Zastosowanie w systemach rynnowych Flamingo i Proaqua szerokich łączników pozwala na swobodne kurczenie się i wydłużanie odcinków rynien podczas szybkich zmian temperatury.

Po zamontowaniu kompletnego systemu rynnowego trzeba sprawdzić jego szczelność i prawidłowy kierunek spływu wody do leja spustowego. W tym celu należy zakorkować lej spustowy i napełnić rynnę do 3/4 jej pojemności.

Jeśli na żadnym połączeniu elementów nie wystąpiły przecieki, możemy stwierdzić, że system rynnowy jest zamontowany poprawnie.

ProAqua - system rynnowy PVC Budmat.

Montaż rur spustowych

Kształt dachu i bryły budynku warunkuje miejsce zamontowania rur spustowych. Umieszcza się je najczęściej na końcach prostego odcinka orynnowania, najlepiej przy zewnętrznych fragmentach bryły budynku.

Ilość montowanych rur spustowych zależy przede wszystkim od długości dachu. Uzależniona jest także od średnicy zamontowanej rynny oraz powierzchni połaci dachu.

Zwykle do dachu o długości około 10 metrów montuje się jedną rurę spustową na końcu rynny, dla dachów dłuższych (od 10 do 24 metrów) wodę odprowadza się jedną rurą spustową umieszczoną pośrodku długości okapu albo dwiema rurami na końcach rynny.

Rura spustowa zakończona może być wylewką lub połączona z kanalizacją deszczową. W przypadku zamontowania wylewki, rura powinna kończyć się na wysokości około 20 cm nad ziemią, by wypływająca woda nie zalewała i nie niszczyła cokołu.

Wodę taką można również odprowadzić do odwodnienia liniowego oraz zbiornika do gromadzenia wody deszczowej. Rury spustowe mocuje się do ściany zewnętrznej budynku przygotowanymi w tym celu obejmami i odpowiednimi śrubami zakotwiczonymi w murze.

Obejmy montuje się w bliskiej odległości kolanka przy ścianie budynku oraz nad wylewką kończącą rurę spustową. Dla prostych odcinków rury spustowej przyjmuje się mocowania z częstotliwością co 2 m, nie mniej niż dwiema obejmami.

Rury pracują pod wpływem zmian temperatury, dlatego pozostawia się w tym celu 5-10-milimetrowy luz w miejscach łączenia elementów i zachowuje luz w obejmach, nie zaciskając ich maksymalnie.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

22 Cze 2023, 09:23

Komentarz dodany przez Blacharz-dekarz z Mazowsza: "dopilnowanie fachowców w trakcie instalacji" - to dobre! Weryfikowana jakość prac na podstawie wiedzy z Internetu :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT