Brak spadku rynien
Aby zapewnić prawidłowy odpływ wody z dachu, rynny należy ułożyć ze spadkiem. Powinien być on zwrócony do odpływu i wynosić ok. 0,5%.
Złe umieszczenie rynien
Poza krawędź połaci dachowej powinna wystawać przynajmniej połowa szerokości rynien. Poza tym ich brzeg przy ścianie należy umieścić ok. 1,5 cm wyżej od krawędzi zewnętrznej. Dzięki temu elewacja nie będzie zalewana przy przelewaniu się wody opadowej.
Niewłaściwe rozmieszczenie uchwytów do rynien
Uchwyty do rynien powinny być rozmieszczone maksymalnie co 50-60 cm - w przypadku rynien stalowych, i co 40 cm, jeśli podtrzymywane są elementy z PVC. Dodatkowo uchwyty należy zamocować w pobliżu każdego wpustu do rury spustowej, a także na obydwu końcach. Nieprawidłowo rozmieszczone uchwyty mogą skutkować odkształceniem się rynien, a nawet ich oderwaniem.
Brak dylatacji długich rynien
Długie, ponad 20-metrowe rynny, należy podzielić na mniejsze odcinki za pomocą specjalnych złączek dylatacyjnych. Niweluje to ich kurczenie się i wydłużanie pod wpływem zmian temperatury.
Montowanie rynien zimą
Orynnowanie można montować w temperaturze powyżej 5°C. Niższa temperatura utrudnia zarówno lutowanie, jak i klejenie, a dodatkowo wpływa na zwiększenie kruchości elementów z PVC.
Nieprawidłowe rozmieszczenie rur spustowych
Elementy te należy umieścić w każdym narożu budynku i pod każdym koszem dachowym. Zalecane odstępy między rurami spustowymi wynoszą 12-20 m.
Norbert Skupiński
Komentarze