Jak dobrać system rynnowy?

Odpowiednio dobrany system odprowadzający wodę z dachu jest gwarancją bezpieczeństwa. Sam proces wyboru rynny składa się z kilku etapów, z których żadnego nie można pominąć. Kierowanie się walorami estetycznymi rynien (np. kolor, kształt) to ostatnia rzecz, którą powinni się kierować przyszli nabywcy. Jak wybrać trwały i niezawodny system orynnowania?

Jak dobrać system rynnowy?

Wielkość dachu ma znaczenie

Wybór rynien powinien być poprzedzony określeniem tzw. Efektywnej Powierzchni Dachu (EPD). Do jej wyliczenia służy odpowiedni wzór, do którego podstawiamy liczby oznaczające długość dachu, wysokość połaci oraz odległość od narożnika do kaletnicy w poziomie. Na stronie producenta systemów orynnowania - firmy Galeco - można znaleźć bardzo intuicyjny kalkulator do mierzenia EPD (http://kalkulator.galeco.pl). To duże ułatwienie, które pozwala również rozlokować rynny i rury spustowe oraz oszacować koszt orynnowania dla konkretnego budynku. W przypadku płaskich dachów lub o spadku mniejszym od 10 stopni, maksymalna efektywna powierzchnia dachu jest równa całkowitej powierzchni dachu. Gdy rynna ma posiadać łuki, wówczas powierzchnię dachu zwiększamy o odpowiedni procent. Dla łuków umieszczonych do 2 m od odpływu jest to 10%, a dla tych umieszczonych powyżej 2 m - o 5%.

Odpowiednie rozmiary rynien

Wyliczenie EPD daje informacje, jaka powinna być średnica rynien i rur spustowych. Przy małym dachu (powierzchnia < niż 50 m2) rynny powinny mieć średnicę 100 mm a rury spustowe 75-80 mm. W przypadku dachu średniego (powierzchnia od 50 - 100 m2) rekomendowane są rynny o średnicy 125 mm i rury o średnicy 90 mm. Dachy duże (o powierzchni większej niż 100 m2) montuje się systemy o średnicy 150 lub 190 mm oraz rury o wielkości 110-120 mm. Planując układ rur spustowych trzeba pamiętać, że jedna rura odprowadza wodę z okapu o średniej długości do 12m. Ułożenie jej w większych odstępach powoduje ryzyko przelania się wody, a finalnie uszkodzenia systemu.

Kształt rynny

Obok standardowych, rynien półokrągłych, dostępne na rynku są również rynny kwadratowe. Firma Galeco, jako jedyny producent na rynku, podeszła do sprawy w ujęciu systemowym. W ofercie dostępne są rury spustowe, narożniki, odpływy oraz inne kształtki o przekroju kwadratowym. Analizując kształt rynny szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość ukrycia jej np. w maskownicy oraz na ich głębokość. Kwadratowe systemy będą głębsze, a co za tym idzie - lepiej chronią nasz dom.

Materiał i kolor rynien

Rynny są narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych. Przy wyborze należy zadbać, aby rynny były odporne na promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne.  Na rynku w dużej mierze przeważają rynny stalowe i PVC. Stal jest materiałem bardzo trwałym, odpornym na zmiany temperatury i wszelkie anomalia.  Natomiast PVC nie ulega korozji, a dobrej jakości surowce są odporne na powstawanie odbarwień. Kolorystyka rynien może być bardzo zróżnicowana. Producenci prześcigają się w oferowaniu szerokiej gamy kolorystycznej produktów. Obecnie odchodzi się od dopasowywania ich do elewacji budynku, dobierając je właśnie do koloru pokrycia dachowego. Jednocześnie obecne trendy narzucają kolorystykę bazującą na czerni, szarościach i beżach.

Warto pamiętać o wszystkich powyższych czynnikach, a przede wszystkim wybierać producentów, którzy od lat i korzystać z oferty renomowanych firm, od lat specjalizujących się w produkcji rynien. Będzie to gwarancją, że taki system orynnowania nie tylko będzie nam służył przez wiele lat, ale też będzie estetycznym rozwiązaniem.

źródło i zdjęcie: Galeco

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT