W jaki sposób dobrać system rynnowy?

Zadaniem systemu rynnowego jest skuteczny odbiór wody deszczowej i jej sprawne odprowadzenie tak, aby uchronić ściany, stropy i elementy elewacji domu przed zawilgoceniem. Do tego rynny powinny być estetyczne, trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne i korozję.

W jaki sposób dobrać system rynnowy?

Podczas wyboru systemu rynnowego pod uwagę musimy wziąć wielkość i skomplikowanie dachu. Dlatego wybór orynnowania nie może być przypadkowy. Jak więc dobrać odpowiednie rury i rynny spustowe, aby prawidłowo spełniały swoje funkcje?

Sprawdźmy powierzchnię i kształt dachu

Zanim wybierzemy orynnowanie, trzeba określić efektywną powierzchnię dachu, czyli taką, jaką trzeba będzie docelowo odwodnić. Uwzględnia się tu również kąt nachylenia dachu, co pozwala prawidłowo dobrać rozmiar rynien i rur spustowych.

Przyjmuje się, że im większy kąt nachylenia dachu, tym większa jest jego efektywna powierzchnia. Najłatwiej jest dopasować rynny i rury spustowe do dachu dwuspadowego.

Dużo trudniej dobrać system rynnowy, gdy dach ma skomplikowaną konstrukcję – przełamania, wcięcia, uskoki czy lukarny. Taka sytuacja powoduje, że rynny muszą zostać dobrane w krótszych odcinkach, odpowiednio ze sobą skomunikowane, a przede wszystkich prawidłowo zamontowane.

Wyliczenia powierzchni dachu oraz ulokowanie rynien i rur spustowych możemy dokonać samodzielnie, chociaż lepiej powierzyć to zadanie specjaliście, np. projektantowi (przy bardziej skomplikowanych dachach) lub dekarzowi (gdy dach ma prosty kształt).

Jednak samodzielne wyliczenia pozwolą w oszacowaniu kosztów orynnowania przeznaczonego dla naszego dachu. Obliczeń można dokonać na podstawie poniższego wzoru:

EPD = (W + 1⁄2H) · L

gdzie:

  • EPD - efektywna powierzchnia dachu,
  • W - mierzona w poziomie odległość od narożnika dachu do kalenicy,
  • H - wysokość dachu;
  • L - długość dachu (wzdłuż okapu).

Dla dachów o spadku dachu mniejszym niż 10o maksymalna efektywna powierzchnia dachu równa się powierzchni dachu. Następnie należy porównać wynik z tabelą wydajności (dostępne u producenta systemu) danego rozmiaru systemu rynnowego z opcją wyboru ustawienia rury spustowej.

Trudniejszym zadaniem bywa właściwe rozmieszczenie rur spustowych. W najprostszym wariancie – przy dwuspadowym dachu bez lukarn – zwykle wystarczają cztery rury w narożach budynku. Na dachach o skomplikowanych kształtach dodatkowe rury spustowe montuje się w pobliżu koszy, gdzie zawsze spływa więcej wody.

 

Przekrój rynny i rury spustowej

Najpopularniejsze na rynku są rynny półokrągłe, pasują bowiem do wszystkich rodzajów dachu – właśnie takie ma w swoim asortymencie firma Budmat, która oferuje zarówno systemy rynnowe stalowe, jak i z tworzywa sztucznego, czyli PVC.

Woda w rynnach półokrągłych spływa jak w niecce - szybko. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo tworzenia się zatorów. Średnica rynien ma wpływ na to ile wody może nią płynąć.

Na małe dachy kładzie się rynny o średnicy 10 cm. Węższe łatwo zastaną zapchane przez liście, gałązki i lód. Znaczenie ma również ilość opadów. Duże znaczenie ma też spadek rynien w położeniu do rur spustowych. By mogły same się oczyszczać, a woda prawidłowo spływać, spadek powinien wynosić od 0,5 do 2% w kierunku rury spustowej.

Kupując rury spustowe wybierzmy takie, których przekrój wynosi minimum 75% przekroju rynny.

Z jakiego materiału wybrać rynny?

Parametrem, który często bierze się pod uwagę, wybierając rynny jest ich koszt oraz walor estetyczny. Ważnym jednak elementem, który przełoży się na długowieczność systemu rynnowego jest jakość materiału, z którego został wykonany.

System rynnowy powinien być bardzo odporny na czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska. Dobrze, jeśli jest również mało odkształcalny i niewrażliwy na uszkodzenia mechaniczne.

Te dwa elementy zależą w dużej mierze od sposobu montażu, dlatego warto wziąć także pod uwagę, na ile u danego producenta jest to „bogaty system”.

Duża ilość akcesoriów funkcyjnych i montażowych zapewni trwałą, precyzyjną, a przy tym estetyczną konstrukcję orynnowania (nawet wokół najbardziej skomplikowanej formy dachu).

Systemy rynnowe Budmat

Firma Budmat ma w swojej ofercie systemy rynnowe stalowe i z PVC. Te z tworzywa sztucznego są szczelne, niedrogie i nie wymagają konserwacji. Są barwione w masie, dzięki czemu na ich powierzchni nie widać zarysowań.

System ProAqua wyróżnia niski współczynnik chropowatości, który sprawia, że woda szybko spływa oraz utrudnia osadzanie się brudu. Ponadto rynny i rury spustowe z PVC odporne są na uderzenia i działanie agresywnych czynników, np. słonych mgieł (opad atmosferyczny występujący zazwyczaj nad morzem) czy ptasich odchodów.

Wśród wielu zalet należy wymienić także łatwość obróbki, dlatego też orynnowanie z tworzyw sztucznych sprawdzi się na skomplikowanych dachach, gdzie wykonanie odwodnienia wymaga sztukowania rynien na wiele odcinków.

Stalowe systemy rynnowe Flamingo i Flamingo Magnelis firmy Budmat cieszą się również dużą popularnością. Mają budowę warstwową. Blacha w systemie Flamingo od wewnątrz i zewnątrz zabezpieczona jest warstwą ocynku, natomiast w systemie Flamingo Magnelis zastosowano warstwę cynkowo-magnezową, która ochrania dodatkowo odsłonięte krawędzie rynny przed korozją.

Zaletą obu systemów jest odporność na starzenie, działanie wysokich i niskich temperatur oraz największa wytrzymałość mechaniczna.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT