Jak prawidłowo wykonać izolację termiczną kominka?

Kominek w domu to nie tylko dekoracja, która wprowadza miłą atmosferę. Daje realne ciepło, które ogrzewa dom - zwłaszcza podczas zim z bardzo niskimi temperaturami. Co zrobić, by kominek mógł być efektywnie wykorzystany? I jak prawidłowo wykonać izolację cieplną?

Jak prawidłowo wykonać izolację termiczną kominka?

Kiedy podjąć decyzję o budowie kominka?

Decyzję o budowie kominka powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. Dzięki temu projektant będzie mógł uwzględnić wszystkie konieczne elementy. W projekcie wskaże miejsce usytuowania kominka oraz zaprojektuje go tak, by zapewnić odpowiedni ciąg (zbyt mały ciąg może powodować cofanie się spalin, natomiast zbyt duży spowoduje szybkie spalanie się drewna). W dokumentacji znajdzie się także informacja o sposobie odprowadzenia spalin, najczęściej przez ścianę zewnętrzną, oraz doprowadzenia powietrza zewnętrznego do spalania przewodem z przepustnicą. Zyski ciepła z kominka mogą być uwzględnione w bilansie cieplnym budynku. Takie rozwiązanie pozwoli na zastosowanie systemu grzewczego o mniejszej mocy.

Jaki materiał do izolowania kominków?

Do termoizolacji potrzebny jest odpowiedni produkt, który sprosta specyficznym warunkom panującym wokół kominka. Płyta ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL FIREROCK jest przeznaczona do izolowania kominków i uwzględnia wszystkie specyficzne wymagania, takie jak dobra izolacyjność termiczna, niepalność, ciągła praca w wysokich temperaturach, zapewnienie szczelności (pokrycie folią aluminiową).

Krok 1 - rozplanowanie ułożenia płyt

Ważne, by dokładnie zaplanować jak płyty zostaną ułożone. Precyzyjne docięcie minimalizuje ich zużycie i zmniejsza ilość odpadów.

Krok 2 - izolacja tylnej ściany

Tylna ściana kominka często jest zewnętrzną przegrodą, ma również kontakt z gorącym powietrzem, dlatego powinna być zaizolowana płytami z ekranem aluminiowym. Dzięki niemu więcej gorącego powietrza zostaje zatrzymane wewnątrz komory kominka. Powietrze to będzie w dalszym etapie rozprowadzane do pomieszczenia. Płyty montuje się mechanicznie przy użyciu kołków ze stali nierdzewnej lub przykleja za pomocą wysokotemperaturowej zaprawy klejącej.

Krok 3 - łączenie płyt

By uniknąć szczelin, przez które zanieczyszczenia mogą się przedostawać na zewnątrz i do wewnątrz kominka, należy szczelnie spasować i połączyć płyty. W tym celu stosuje się wysokotemperaturową samoprzylepną taśmę aluminiową tak, by zachować ciągłość łączeń folii aluminiowej, pokrywającej płyty. Płyty układamy folią aluminiową do środka kominka.

Krok 4 - zachowanie odstępów

Bardzo ważne jest, by izolacja nie stykała się z wkładem kominkowym lub z paleniskiem. Pomiędzy wkładem kominkowym a płytami należy zachować odstęp powietrzny - minimum 4 cm.

Krok 5 - izolacja elementów kamiennych lub drewnianych

Elementy kamienne i drewniane w kominku także powinno się izolować. Istnieje duże ryzyko, że brak izolacji tych elementów spowoduje ich uszkodzenie.

Krok 6 - montaż profili stalowych

Izolację z wełny oraz obudowę z płyt gipsowo-kartonowych montuje się na stelażu z profili stalowych. Stelaż buduje się po zainstalowaniu dolnej części kominka.

 

Krok 7 - uszczelnianie

By termoizolacja spełniła swoją funkcję, niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dwa elementy: dokładny montaż płyt i uszczelnianie wszystkich połączeń samoprzylepną wysokotemperaturową taśmą aluminiową.

Krok 8 - wydzielenie komory dekompresyjnej

By zmniejszyć niepożądane oddziaływanie gorącego powietrza z kominka na sufit, tuż pod stropem wydziela się komorę dekompresyjną. W jej wnętrzu także montuje się izolację. Kolejnym etapem prac jest montaż płyt gipsowo-kartonowych do rusztu.

Krok 9 - montaż kratek wentylacyjnych

W obudowie wkładu montuje się 2 kratki wentylacyjne z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Kratkę nawiewną montujemy w dolnej części obudowy, wywiewną po przeciwnej stronie w części górnej. Komora dekompresyjna również powinna posiadać 2 kratki wentylacyjne zapewniające chłodzenie stropu. Następnie wykonujemy wszelkie niezbędne prace wykończeniowe.

Materiał izolacyjny do kominków powinien być odporny na bardzo wysokie temperatury. Wykorzystane jako przykład płyty FIREROCK wytrzymują temperaturę stałą w wysokości 6000C, zaś sama folia aluminiowa - do 5000C.

Zdjęcia: Rockwool

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT