Wysokość i odległość od komina na sąsiedniej działce

Mój dom stoi 1,5 metra od granicy, na której stoi budynek gospodarczy sąsiada. Założył w tym budynku c.o. i twierdzi, że wystarczy mu 5 metrów komina. Tą wysokością osiągnie poziom górnej krawędzi mojego okna na poddaszu. Jaka powinna być wysokość i odległość komina na sąsiedniej posesji?

Wysokość i odległość od komina na sąsiedniej działce

Wymóg ochrony przed zadymieniem sąsiadów

Przepisy nie precyzują wymaganej odległości wylotów kominów od sąsiednich budynków, ale wymóg ochrony przed zadymieniem sąsiadów wynika z ogólnych warunków ochrony czystości powietrza. W praktyce wyloty przewodów dymowych i spalinowych na sąsiadujących budynkach są wyprowadzone przynajmniej powyżej okapów dachowych wyższego domu.

W opisanej sytuacji sąsiad postąpił samowolnie, gdyż na wybudowanie komina i zmianę przeznaczenia budynku powinien uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli wykorzystanie komina spowoduje uciążliwości można zwrócić się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o interwencję.

Zdjęcie: Ruukki

Komentarze

Gość Kalina

04 Lip 2019, 15:03

Mam podobny problem. Od 10 lat jestem właścicielem piętrowego domu jednorodzinnego. W momencie zakupu sąsiadujące działki nie były zabudowane. Po dwóch latach po obu stronach wybudowane zostały domy parterowe, których kominy znajdują się naprzeciw mojego tarasu oraz okien na piętrze. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE