Już 1,5 GW mocy w Polsce dzięki energetyce wiatrowej

1500 MW mocy osiągnęła już polska energetyka wiatrowa informuje Urząd Regulacji Energetyki. Wartość ta stanowi ponad 50% mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej. Łączna moc zielonej energii w Polsce to blisko 2900 MW.

Już 1,5 GW mocy w Polsce dzięki energetyce wiatrowej

Według danych przedstawionych przez Urząd Regulacji Energetyki, od początku roku przybyły w krajowym systemie elektroenergetycznym zielone źródła o mocy 336,62 MW netto. Wartość tak byłaby większa, gdyby nie zmiany w segmencie elektrowni na biomasę, których moc wynosi 309,68 MW i okazuje się, że spadła od początku roku o nieco ponad 46 MW.

Aktualnie moc energetyki odnawialnej w Polsce jest oszacowana na 2893,04 MW. Największy przyrost mocy w tym roku zanotowała energetyka wiatrowa - 356,48 MW, a łączna moc elektrowni wiatrowych w Polsce wynosi już 1536,75 MW.

"Instytut Energetyki Odnawialnej oceniał, że łącznie z oddaną do użytku w połowie roku farmą wiatrową w Korszach, projektami z umowami dotacyjnymi i rozproszonymi inwestycjami w pojedyncze elektrownie wiatrowe, moc zainstalowana w 2011 roku przekroczy 400 MW. W zasadzie realizacja inwestycji idzie zgodnie z tymi założeniami i planami inwestorów. Wynika to także z faktu, że w znacznej części są to inwestycje typu "must run", czyli muszą być zrealizowane z uwagi albo na umowy dotacyjne na około 330 MW z terminem realizacji w 2011 roku oraz z uwagi na praktycznie nierozwiązywalne - bez znaczących kosztów - umowy na dostawy urządzeń" komentuje Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Jak podaje URE, rośnie także moc biogazowni w Polsce, która w tym roku wzrosła o blisko 15 MW osiągając poziom ponad 97 MW. Energetyka wodna zyskała stosunkowo najmniej na tle pozostałych źródeł odnawialnych. Po obniżeniu mocy elektrowni wodnych w zeszłym roku do poziomu 937 MW, aktualnie osiągnęła poziom prawie 950 MW. Tym samym ten typ pozyskiwania energii zajmuje drugie miejsce pod względem mocy zainstalowanej spośród pozostałych OZE.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT