Ikea inwestuje w instalacje wiatrowe w Polsce

Ikea RetailSp. z o.o. została właścicielem dwóch farm wiatrowych o mocy 28 MW. Zobowiązała się zakupić trzecią farmę wiatrową, która zostanie zbudowana (26 MW). Inwestycje w instalacje wiatrowe w Polsce pozwolą na produkcję energii pokrywającą zapotrzebowanie 16tu sklepów szwedzkiego producenta.

Ikea inwestuje w instalacje wiatrowe w Polsce

Inwestycje w farmy wiatrowe w Polsce są kontynuacją wcześniej podjętych kroków grupy wśród których były inwestycje w kolektory słoneczne, kogenerację ciepła i energii elektrycznej, a także inne środki poprawy efektywności energetycznej w naszym kraju. Nie jest to pierwsza tego typu inwestycja Ikei - podobne miały już miejsce na terenie Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i w samej Szwecji.

Instalacje wiatrowe, w które zainwestowała Ikea funkcjonują na południu Polski w województwie podkarpackim, dwie znajdują się w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki, trzecia farma wiatrowa powstanie w Rymanowie.

"Zakup farm wiatrowych w Polsce stanowi kolejny krok Ikea w stronę realizacji jednego z naszych długofalowych celów środowiskowych, jakim jest pozyskiwanie i korzystanie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że w przyszłości również w Polsce uda nam się wykorzystać generowaną w ten sposób energię do zasilania naszych sklepów" powiedział Walter Kadnar, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce.

Grupa Ikea inwestuje również w panele fotowoltaiczne. Obecnie trzy sklepy Ikea w Polsce - w Łodzi, Gdańsku i Krakowie korzystają z zamontowanych na dachach paneli słonecznych do ogrzewania wody.

Ponadto sklep Ikea w Łodzi oraz centrum dystrybucyjne w Jarostach korzystają z gruntowych wymienników ciepła współpracujących z pompami ciepła dla celów ogrzewania i chłodzenia (klimatyzacji) obiektów. Inwestycje tego typu mają za zadanie obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla spowodowany własną aktywnością. Docelowo obiekty Ikea mają wykorzystywać energię pochodzącą jedynie ze źródeł odnawialnych.

źródło i zdjęcie: ikea.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT