Ukraina będzie miała największą w Europie fabrykę paneli fotowoltaicznych

Prezydent Ukrainy obiecał, że do końca 2010 roku na Ukrainie powstanie największa fabryka paneli fotowoltaicznych w Europie.

Ukraina będzie miała największą w Europie fabrykę paneli fotowoltaicznych

Podczas rządowego spotkania, które odbyło się w Kijowie w ubiegłym tygodniu, prezydent Wiktor Janukowicz zadeklarował, że do końca tego roku Ukraińcy wybudują największą w Europie fabrykę paneli fotowoltaicznych.

Mówiąc o rozwoju energetyki odnawialnej na Ukrainie, Janukowicz stwierdził, że w najbliższym czasie nasi południowi sąsiedzi rozpoczną wiele inwestycji z zakresu OZE.

Na Ukrainie rozpoczyna się boom inwestycyjny w sektorze zielonej energii - przede wszystkim w zakresie budowy ogromnych farm wiatrowych, którą coraz chętniej finansują ukraińscy oligarchowie, a także w zakresie energetyki słonecznej, która posiada ogromy potencjał rozwoju zwłaszcza w południowych regionach kraju.

Minister Gospodarki Autonomicznej Republiki Krymu, Svetlana Verba, zapowiedziała ostatnio, że na Półwyspie Krymskim jeszcze w tym roku ruszy pierwsza w kraju farma słoneczna.

Ukraiński rynek odnawialnych źródeł energii wkroczył na dynamiczną ścieżkę rozwoju m.in. dzięki wprowadzeniu przez rząd w Kijowie bardzo korzystnego dla inwestorów systemu feed-in tariff, dzięki któremu mogą oni odsprzedawać wyprodukowaną przez siebie energię po bardzo preferencyjnych cenach.

Potężne projekty związane z zieloną energią, to nie tylko największa w Europie fabryka paneli fotowoltaicznych. W obliczu utrudnionego dostępu do kapitału, w tym wysokiego oprocentowania kredytów, kosztowne inwestycje finansowane są przez duży, ukraiński przemysł, który dostrzegł potencjał rynku energii odnawialnej. Na ukraińskim rynku OZE zaczynają pojawiać się także zagraniczne firmy - m.in. z Niemiec, Austrii czy Włoch.

źródło i zdjęcie: gramwzielone.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT