Napęd fotowoltaiczny w turystycznej łódce skonstruowanej przez Polaków

Zespół Fiten Solar Team z Gdyni jest na końcowym etapie budowy łódki Solar 2012. Ta skonstruowana przez Polaków turystyczna łódka wyposażona w napęd fotowoltaiczny, ma już w pełni przygotowany kadłub, którego masa nie przekracza 10kg.

Napęd fotowoltaiczny w turystycznej łódce skonstruowanej przez Polaków

Prototyp łódki Solar 2012 ma powstać jeszcze w tym roku. Będzie miała 6,2 m długości i 2,45 m szerokości, a na pokład zabierze nawet 6 osób. Przewidywany koszt łódki to ok. 80 tys. złotych, z czego 17 tys. to cena paneli słonecznych.

"Turystyczną łódkę zaprojektowaliśmy na bazie doświadczeń z jednostek regatowych, ale z dbałością o komfort użytkowania i stabilność konstrukcji. Będzie w pełni zasilana z ogniw fotowoltaicznych. Zastosujemy w niej napęd o mocy 4 kW. Zostanie wyposażona w lodówkę, sprzęt audio, nawigację GPS oraz oświetlenie. Podobnie jak nasze regatówki cała łódka zostanie wykonana w technologii próżniowej i konstrukcji przekładkowej" mówi Bartosz Puchowski, kierownik projektu Fiten Solar Team.

Dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych o powierzchni ok. 6 m2 i mocy 1kW oraz akumulatorów LiFePo4 łódka będzie mogła pływać non stop dniem i nocą z przeciętną prędkością 8 km/h. Maksymalnie może rozpędzić się do 14 km/h. Będzie więc nieco wolniejsza od modeli regatowych, ale ma szansę nad nimi górować przestrzenią dla załogi i dodatkowym wyposażeniem. Pozwoli to żeglować łódką nie tylko po kanałach i spokojnych jeziorach, ale wszystkich wodach śródlądowych bez obaw o wywrócenie.

Zastosowanie napędu fotowoltaicznego w turystycznej łódce skonstruowanej przez Polaków do jej zasilania nie jest całkowitą nowością. Najczęściej w pływających jednostkach turystycznych oprócz napędu fotowoltaicznego stosowany jest jednak rezerwowy silnik spalinowy. Projekt Fiten Solar Team o roboczej nazwie SQ będzie w pełni samowystarczalny.

źródło: wnp.pl    
zdjęcie: fitensolarteam.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT