Moduł cienkowarstwowy to obok modułów mono- i polikrystalicznych najczęściej stosowana - a jednocześnie najtańsza z wyżej wymienionych - technologia do produkcji paneli solarnych. Dlatego moduły cienkowarstwowe stosuje się zazwyczaj przy budowie ogromnych, przemysłowych instalacji fotowoltaicznych. Globalnym liderem w produkcji modułów cienkowarstwowych jest amerykańska firma First Solar.
First Solar rozpoczynał produkcję modułów PV zaledwie kilka lat temu, a w osiągnięciu dominującej roli na rynku fotowoltaicznym pomogło mu dokapitalizowanie ze strony jednego z właścicieli amerykańskiej sieci sklepów Walmart - Johna Waltona. Dzisiaj roczna zdolność produkcyjna First Solar jest oceniana na 2,3 GW modułów cienkowarstwowych.
Nowe moduły GE będą produkowane od 2013 roku w USA - w największej fabryce paneli PV w kraju. Nowa fabryka w Colorado ma zatrudniać 400 osób, a także przyczynić się do kreacji dodatkowych 600 miejsc pracy.
Szefowie GE są przekonani, że na rynku solarnym powtórzą sukces, jaki odnieśli na rynku producentów elektrowni wiatrowych, w który GE zaangażowało się zaledwie w 2002 roku, a obecnie jest trzecim największym producentem turbin wiatrowych na świecie.
General Electric wchodząc na rynek producentów paneli PV, chce wpłynąć na globalny spadek cen paneli PV, a także na wzrost konkurencyjności energetyki słonecznej. Mark Little, dyrektor do spraw R&D w GE, zasugerował nawet, że w regionach charakteryzujących się wysokimi kosztami produkcji energii -w ciągu 5 lat produkcja energii słonecznej stanie się bardziej konkurencyjna niż produkcja energii z paliw kopalnych.
źródło i zdjęcie: agromy.pl
Komentarze