General Electric wchodzi na rynek producentów paneli PV

Po informacjach o budowie największej fabryki paneli PV w USA, firma General Electric zapowiada produkcje modułów o niespotykanej dotąd sprawności. Chcąc konkurować z producentami z Chin czy Stanów Zjednoczonych, GE przedstawił wyniki testów modułów cienkowarstwowych wydajniejszych od oferowanych na rynku.

General Electric wchodzi na rynek producentów paneli PV

Moduł cienkowarstwowy to obok modułów mono- i polikrystalicznych najczęściej stosowana - a jednocześnie najtańsza z wyżej wymienionych - technologia do produkcji paneli solarnych. Dlatego moduły cienkowarstwowe stosuje się zazwyczaj przy budowie ogromnych, przemysłowych instalacji fotowoltaicznych. Globalnym liderem w produkcji modułów cienkowarstwowych jest amerykańska firma First Solar.

First Solar rozpoczynał produkcję modułów PV zaledwie kilka lat temu, a w osiągnięciu dominującej roli na rynku fotowoltaicznym pomogło mu dokapitalizowanie ze strony jednego z właścicieli amerykańskiej sieci sklepów Walmart - Johna Waltona. Dzisiaj roczna zdolność produkcyjna First Solar jest oceniana na 2,3 GW modułów cienkowarstwowych.

Nowe moduły GE będą produkowane od 2013 roku w USA - w największej fabryce paneli PV w kraju. Nowa fabryka w Colorado ma zatrudniać 400 osób, a także przyczynić się do kreacji dodatkowych 600 miejsc pracy.

Szefowie GE są przekonani, że na rynku solarnym powtórzą sukces, jaki odnieśli na rynku producentów elektrowni wiatrowych, w który GE zaangażowało się zaledwie w 2002 roku, a obecnie jest trzecim największym producentem turbin wiatrowych na świecie.

General Electric wchodząc na rynek producentów paneli PV, chce wpłynąć na globalny spadek cen paneli PV, a także na wzrost konkurencyjności energetyki słonecznej. Mark Little, dyrektor do spraw R&D w GE, zasugerował nawet, że w regionach charakteryzujących się wysokimi kosztami produkcji energii -w ciągu 5 lat produkcja energii słonecznej stanie się bardziej konkurencyjna niż produkcja energii z paliw kopalnych.

źródło i zdjęcie: agromy.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT