Coraz mniejsze zainteresowanie solarami w Niemczech

Rok 2010 był drugim z rzędu, w którym niemiecki rynek kolektorów słonecznych zanotował spadek nowych instalacji - głównie na skutek okresowego wstrzymania rządowego programu dopłat.

Coraz mniejsze zainteresowanie solarami w Niemczech

W 2010 roku powierzchnia nowych instalacji solarnych za naszą zachodnią granicą wyniosła wg BSW-Solar 1,15 mln m2 i zmniejszyła się o 26% w porównaniu do roku 2009. Całkowita moc kolektorów zainstalowanych w Niemczech w ubiegłym roku wyniosła 805 MW, co jest wynikiem podobnym do roku 2007.

Coraz mniejsze zainteresowanie solarami w Niemczech to przede wszystkim efekt wstrzymania w okresie maj-lipiec dotacji na montaż solarów w ramach MAP - rodzimego programu dopłat do instalacji ekologicznego ogrzewania - kolektorów słonecznych, kotłów na biomasę czy domowych pomp ciepła.

Wstrzymanie dotacji na kolektory w okresie letnim sprawiło, że w 2010 roku nie zdołano wydać całego budżetu MAP przeznaczonego na ten rok. Wydano 235 mln z 291 mln euro. W 2009 roku w ramach MAP zatwierdzono 253 tys. aplikacji, a w roku ubiegłym było to już tylko 145,7 tys.

Rekordowy wzrost niemiecki rynek solarny zanotował w roku 2008, w którym powierzchnia nowych kolektorów wyniosła ponad 2 mln m2. Rok później było to już niewiele ponad 1,5 mln m2. Niemcy to europejski lider w wykorzystaniu kolektorów słonecznych. Udział tego kraju w europejskim rynku solarów szacuje się na ok. 40%.

źródło: heliosfera.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT