Badania pod kątem ilości zainstalowanych kolektorów słonecznych

Od kilku lat Instytut Energetyki Odnawialnej jako jedyna jednostka w Polsce prowadzi rejestr sprzedaży kolektorów słonecznych w Polsce. Właśnie ruszają kolejne badania mające na celu wskazanie roli kolektorów słonecznych w bilansie energetycznym naszego kraju.

Badania pod kątem ilości zainstalowanych kolektorów słonecznych

Dane przekazuje do Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetyki Słonecznej Cieplnej (ESTIF), GUS, Komisji Europejskiej (min. w ramach międzynarodowego konsorcjum EuObserver, które prowadzi statystykę wszystkich odnawialnych źródeł energii w krajach UE) oraz w postaci raportów do Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska i innych instytucji rządowych.

"W tym roku, po raz kolejny, będziemy prowadzić tego typu badanie. Dzięki wynikom badań pokazaliśmy rosnącą rolę energetyki słonecznej termicznej w Polsce. W Krajowym Planie Działań na rzecz energii ze źródeł odnawialnych, najważniejszym dokumencie w zakresie OZE do 2020r., została uwzględniona nasza propozycja scenariusza rozwoju energetyki słonecznej termicznej i będzie on wynosił w 2020 roku ok. 15 mln m2, co stanowi 8,5% w zielonym cieple oraz 4,5% w całym bilansie energii z OZE" wyjaśnia Instytut Energetyki Odnawialnej.

Pod względem liczby (powierzchni) zainstalowanych kolektorów słonecznych w 2020 r. Polska awansuje z obecnego 8-go na 5-te miejsce w UE i znajdzie się zaraz po Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

"Mamy nadzieję, że wyniki prowadzonych przez nas badań w szczególności służą w ocenie i planowaniu firmom działającym na rynku krajowym" tłumaczy dalej IEO. Ponadto, podobnie jak w roku ubiegłym zostanie przygotowany raport - "Rynek kolektorów słonecznych w Polsce - podsumowanie 2010 r".

"Do tej pory współpracujemy z firmami: Ariston, BMK Solar, EcoSchubert, ELFRAN, ENSOL, Energia Odnawialna, Hewalex, Galilea Energy, Immergas, Junkers, Meibes, Roto Systemy Solarne, Projprzemeko, Skorut, Solar Polska, Solar-Tech, Soleko, Solmann, Solver, Sonnenkraft, Stiebel Eltron, Sunex, Ulrich, Vaillant, Viessmann, Watt, Wolf. Zapraszamy do współpracy nowych producentów i wyłącznych importerów instalacji słonecznych dostępnych na polskim rynku" mówi IEO.

źródło i zdjęcie: wnp.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE