Instalacje solarne - spadek sprzedaży mimo niższych cen

Dzięki wprowadzaniu nowych rozwiązań oraz przenoszeniu fabryk do krajów z tańszą siłą roboczą, instalacje solarne będą stawały się coraz tańsze. Jednak w pierwszym kwartale tego roku w ujęciu globalnym zmalała liczba nowych instalacji fotowoltaicznych - w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Instalacje solarne - spadek sprzedaży mimo niższych cen

Informacje te podaje firma konsultingowa IMS Research. W tym roku mamy do czynienia ze spadkiem liczby nowych instalacji solarnych na świecie. W okresie od stycznia do marca br. tego roku liczba nowych instalacji fotowoltaicznych wyniosła 3,2 GW, podczas gdy w okresie I-III 2010 roku uruchomiono 3,6 GW paneli słonecznych.

W przypadku Europy trend ten można tłumaczyć poprzez ograniczanie wsparcia feed-in tariff dla operatorów farm solarnych na kluczowych rynkach. Stawki feed-in tariff, czyli gwarantowane ustawowo ceny, po jakich producenci zielonej energii mogą odsprzedawać ją operatorom sieci energetycznych, były ostatnio obniżane m.in. w Niemczech, Czechach i Hiszpanii, a podobne plany mają rządy "wschodzących" rynków fotowoltaicznych w Europie - we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Na globalnym rynku PV w dalszym ciągu mamy do czynienia ze spadkiem cen modułów fotowoltaicznych. IMS Research notuje, że od początku tego roku średnia cena modułów krystalicznych spadła z 1,25€/W do 1,15€/W. Firma konsultingowa prognozuje, że w kolejnych kwartałach tego roku spadkowy trend cen paneli powinien zostać podtrzymany, przy czym najszybciej będą spadać ceny paneli producentów z Chin.

Jak zauważa IMS Research, spadki cen instalacji solarnych, wobec utrzymywania się cen materiałów na stałym poziomie, odbywają się kosztem zysków producentów.

źródło i zdjęcie: gramwzielone.pl


Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT