Ogrzewanie i klimatyzacja wykorzystujące instalację solarną w Olsztynie

Nowatorska na skalę krajową instalacja solarna powstała właśnie w Olsztynie. Zainstalowane kolektory będą pełniły nie tylko funkcję grzewczą w chłodne dni, ale także będą zasilały klimatyzatory w trakcie upałów.

Ogrzewanie i klimatyzacja wykorzystujące instalację solarną w Olsztynie

Takie rozwiązanie, jakie zastosowano w budynku w Olsztynie to bez wątpienia milowy krok w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do tej pory kolektory słoneczne najczęściej były wykorzystywane jedynie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania. Zastosowany tam system pozwala kompleksowo ogrzewać pomieszczenia w okresie zimy oraz klimatyzować je w okresie letnim. Do przekazania ciepła zastosowano ogrzewanie podłogowe, jak również nadmuchowe z wykorzystaniem gruntownego wymiennika ciepła i rekuperatora, który służy do odzyskiwania ciepła z wydalanego powietrza.

"Emitowana każdego dnia energia słoneczna jest przechwytywana przez próżniowe kolektory słoneczne i przekazywane do dwóch zbiorników: roboczego i akumulacyjnego wyjaśnia Krzysztof Kawczyński, prezes firmy "Mazurek", w budynku której zastosowano ten system. "Z nich energia dostarczana jest do pomieszczeń biurowych i warsztatowych w zależności od potrzeb. W tych zbiornikach podgrzewana jest też woda użytkowa" dodaje.

System ogrzewania i klimatyzacji wykorzystujący instalację solarną w Olsztynie, opiera się na wykorzystaniu kolektorów próżniowych, których podstawową zaletą jest to, że mają one znacznie większą sprawność niż kolektory płaskie.

"Kolektor próżniowy jest w bardzo małym stopniu uzależniony od temperatury zewnętrznej, ponieważ próżnia otaczająca absorber umożliwia oddanie zaabsorbowanego ciepła i co ważne w całości przekazuje je do instalacji" wyjaśnia Krzysztof Kawczyński. "Tu sprawność zależy tylko i wyłącznie od natężenia promieniowania, a nie od temperatury zewnętrznej jak bywa to w przypadku kolektorów płaskich."

Dodatkowo konstrukcja kolektorów słonecznych umożliwia bardzo efektywne wychwytywanie promieniowania rozproszonego, co jest szczególnie ważne podczas pochmurnego dnia. Jak wskazują dane średnia temperatura absorbera w dzień pochmurny sięga nawet 40oC, przy czym trzeba dodać, że w takich warunkach kolektory płaskie nie pracują w ogóle. Żywotność takiej instalacji przewidziana jest na 20-25 lat, a jej koszty zwracają się w zależności od wielkości po 8-10 latach.

źródło i zdjęcie: wfosigw.olsztyn.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT