Energia geotermalna ogrzeje osiedle Podolany w Poznaniu

Prestiżowa dzielnica Podolany w Poznaniu będzie ogrzewana energią geotermalną wykorzystując głębokie odwierty, których łączna długość wynosi ponad 120km. Pierwsze testy systemu ogrzewania zostały już przeprowadzone i wypadły pomyślnie.

Energia geotermalna ogrzeje osiedle Podolany w Poznaniu

Projekt systemu ogrzewania na poznańskim osiedlu Podolany nie jest pionierski. Od stycznia br. jedna z londyńskich galerii handlowych może szczycić się blisko 60km rur prowadzących ciepło do budynku w okresie zimowych, a latem skutecznie go ochładzając. Osiedle Podolany to jednak blisko dwukrotnie większe przedsięwzięcie.

"Odwierty głębokie nawet na 270 metrów mieszczą w sobie rury, w których w zamkniętym obiegu krąży glikol. Płyn ogrzewa się od temperatury gruntu, czyli do poziomu ok. 8-10oC zależnie od pory roku i trafia do kotłowni. Tam, przy wykorzystaniu sprężarek ogrzana zostaje woda, którą później transportujemy do mieszkań" tłumaczy Andrzej Komasioski, dyrektor techniczny Term Podolańskich, spółki-córki Pryzma Developer.

"Dzięki ponad 120-kilometrowej instalacji do bloków przy ulicy Strzeszyńskiej będzie trafiało ciepło, którego produkcja nie ma ujemnego wpływu na środowisko. System geotermalny oparty na węzłach pomp ciepła współpracuje z nowoczesną instalacją ogrzewania, w którą są wyposażone mieszkania" uzupełnia Filip Krawczyk, przedstawiciel Pryzma Developer.

Energia geotermalna ogrzewająca osiedle Podolany w Poznaniu idealnie wpisuje się w te oczekiwania. Oprócz niewątpliwie niższych kosztów ogrzewania gwarantuje czystość atmosfery oraz zapewnia utrzymanie dużej połaci terenów zielonych, które są nieodłącznym elementem obszaru przeznaczonego na pozyskiwanie tego typu energii.

"Mieszkańcy naszego osiedla to głównie młode małżeństwa z dziećmi, które oprócz kosztów, jakie wiążą się z eksploatacją lokali są także świadomymi konsumentami i wielką wagę przykładają do poszanowania energii i ochrony środowiska naturalnego" dodaje przedstawiciel Pryzma Developer.

Projekt "System Grzewczy z odnawialnych źródeł energii (…) dla Osiedla Podolany w Poznaniu" może zostać wprowadzony w życie dzięki wsparciu finansowemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 8,8 mln zł z całej kwoty 14,8 mln zł netto.

Kwota jest wypłacana w transzach, po zakończeniu poszczególnych etapów realizacji projektu. W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa kolejnych mieszkań przy Strzeszyńskiej, która zapewni ciągłość inwestycji osiedla Podolany a tym samym pozwoli na pełne wykorzystanie funduszy unijnych.

źródło i zdjęcie: pryzmadeveloper.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT