Energia geotermalna ogrzeje szkołę w Nowym Mieście Lubawskim

System ciepłowniczy w jednej ze szkół w Bratianie zostanie gruntownie zmodernizowany - od przyszłego sezonu budynek będzie ogrzewany za sprawą energii geotermalnej. Władze gminy Nowe Miasto Lubawskie wzięły przykład z właścicieli okolicznych domów i postanowiły zmodernizować system ciepłowniczy w szkole.

Energia geotermalna ogrzeje szkołę w Nowym Mieście Lubawskim

Przeprowadzono już specjalistyczne badania, które potwierdziły, że energia geotermalna może ogrzać szkołę w Nowym Mieście Lubawskim.

Instalacje wykorzystujące energię geotermalną funkcjonują także w Szkole Podstawowej w Łąkorzu (gm. Biskupiec Pomorski), Ośrodku Zdrowia w Niechłoninie i Ośrodku Rehabilitacji w Lidzbarku Welskim, budynkach Leśnego Arboretum w Kudypach, dawnej szkole w Brąswałdzie, a także w kościele parafii Św. Moniki w Ostródzie.

Jak tłumaczy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, wkrótce w Bratianie zostanie wywierconych blisko 70 otworów głębokich na 100 metrów. W otwory te zostanie wpuszczona instalacja do ogrzewania solanki, a ta z kolei ogrzeje wodę w szkolnych grzejnikach.

"Inwestycja ma być gotowa do października br. tak, aby zdążyć przed nowym sezonem grzewczym" zapowiada Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Całkowity koszt przedsiębiorstwa dzięki któremu energia geotermalna ogrzeje szkołę w Nowym Mieście Lubawskim, to 1,8 mln zł. 1,5 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: nowemiasto.com.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT