Efektywność energetyczna w sieci Intermarché

Grupa Muszkieterów, zrzeszenie przedsiębiorców zarządzających supermarketami Intermarché i Bricomarché podejmuje działania zmierzające do uzyskania wymiernych oszczędności w zużyciu energii. Planowane przedsięwzięcia są unikalne w skali sieci handlowych w Polsce.

Efektywność energetyczna w sieci Intermarché

Najbardziej innowacyjnym projektem Grupy Muszkieterów jest odzyskiwanie ciepła ze sprzętu chłodniczego pracującego w sklepach Intermarché. Tracone bezpowrotnie w instalacjach chłodniczych ciepło odpadowe ma być wykorzystywane użytecznie do ogrzewania wody oraz obiektów sklepowych. Przyniesie to oszczędność energetyczną rzędu 30%. Kilka sklepów Intermarché wdrożyło już tę technologię.

Efektywność energetyczna w sieci Intermarché ulegnie poprawie również dzięki wykorzystaniu systemów solarnych i źródeł geotermalnych. Przeprowadzone będą testy oświetlenia parkingów przy użyciu lamp solarnych. Sprawdzony zostanie także efekt wspomagania systemu ogrzewania budynków z wykorzystaniem gruntowych wymienników ciepła.

Obecnie dbałość o efektywność energetyczną w sieci Intermarché przejawia się choćby w stosowaniu energooszczędnych źródeł światła, co obniża koszty energii. Oprawy w liniach świetlnych mają zamontowane stateczniki elektroniczne, znacznie wydajniejsze od stateczników elektromagnetycznych. Wykorzystywane są coraz częściej nowoczesne świetlówki typu T5 o dłuższej żywotności i mniejszych wymiarach w stosunku do świetlówek typu T8.

Ponadto pozytywne efekty w zakresie ochrony środowiska naturalnego przyniosło otworzenie drugiego centrum logistycznego Grupy Muszkieterów w Mysłowicach. Dzięki nowemu magazynowi liczba kilometrów przejechanych przez dostawcze samochody ciężarowe zmniejszyła się o 330 tys. rocznie. Związany z tym spadek zużycia paliwa przyniósł oszczędność o wartości 500 tys. zł i zmniejszył o ponad 6 ton emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Grupa Muszkieterów jest obecna w 8 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii, Portugalii i na Bałkanach. Pod względem obrotów jest największą grupą franczyzową w Polsce. W 2010 r. obroty Grupy przekroczyły 3,6 mld zł. Mając obecnie w polskiej sieci 167 supermarketów Intermarché i 76 sklepów Bricomarché Muszkieterowie liczą na znaczną redukcję kosztów w wyniku wprowadzania proekologicznych technologii. Zagraniczna sieć sklepów zrzeszenia liczy ponad 3500.

źródło i zdjęcie: Muszkieterowie.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE