System Geo-Klimat w szczególności znajduje zastosowanie w takich obiektach jak:
- sale gimnastyczne i hale widowiskowo - sportowe,
- pawilony handlowe i usługowe,
- teatry i kina,
- sale biurowe i konferencyjne,
- restauracje,
- hale produkcyjne o niskiej charakterystyce zapotrzebowania na ciepło,
- zakłady przetwórcze z niezbędnym układem chłodniczym (przetwórstwo spożywcze).
Obiekt w którym ma być zastosowany system Geo-Klimat powinien charakteryzować się:
- dobrą izolacyjnością przegród zewnętrznych,
- niewielkim wpływem mostków cieplnych,
- skuteczną ochroną przed nagrzewaniem od promieniowania słonecznego,
- wysoką szczelnością pneumatyczną na poziome n50= 1 (konieczne jest wykonanie próby szczelności budynku).
Funkcje systemu Geo-Klimat:
- wentylacja
- ogrzewanie nadmuchowe
- chłodzenie w lecie
- nawilżanie naturalne i wtórne (opcja)
Układ Geo-Klimat składa się z:
- gruntowego powietrznego wymiennika ciepła PROVENT-GEO,
- centrali klimatyzacyjnej z pompą ciepła GEO-VENT
- automatyki sterującej.
Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła PROVENT-GEO służy do ogrzewania powietrza wentylacyjnego w sezonie grzewczym. Energia cieplna z powietrza zużytego bądź pozyskanego za pośrednictwem GWC służy do zasilania powietrznej pompy ciepła centrali GEO-VENT lub GEO-VENT MAX. Gruntowy wymiennik ciepła stanowi dolne źródło zasilające system wentylacyjny i grzewczy obiektu. Ponieważ cała energia potrzebna na cele grzewcze (dla zadanej temperatury obliczeniowej) pochodzi z bufora ziemnego, dlatego odpowiednia energetyczna wydajność GWC ma kluczowe znacznie dla sprawnego funkcjonowania systemu grzewczego. Wymienniki PROVENT-GEO w układach GEO-KLIMAT dobierane są z zasadą parametrów znacznie większych niż dla standardowych zastosowaniach typowo wentylacyjnych.
Centrala GEO-VENT wyposażona jest w:
- pompę ciepła zmiennej wydajności typu DC INVERTER z elektronicznych zaworem rozprężnym,
- wysokoefektywny odzysk ciepła z powietrza usuwanego - sprawność rekuperatora do 92%
- wentylatory komutowane elektronicznie EC o niskim zużyciu energii elektrycznej
- zespół przepustnic powietrznych realizujących poszczególne tryby pracy
- wbudowane tunele wyciszające pracę wentylatorów, które zdecydowanie zmniejszają poziom emitowanego hałasu.
Automatyka systemu nadzoruje pracą wentylatorów GWC, przepustnic i elementów wykonawczych centrali na podstawie mierzonych wartości z czujników oraz według zaprogramowanych zadań. Oprócz funkcji grzewczych i wentylacyjnych centrali, system zapewnia optymalizację procesu chłodzenia biernego (tylko energią chłodu z GWC) - praca w programie "GEO-LATO". Wydajność energetyczna i możliwości regeneracyjnych złoża wymiennika są na bieżąco monitorowane.
Dwie podstawowe cechy charakterystyczne systemu:
- radykalna minimalizacja strat wentylacyjnych układu (za sprawą wstępnego podgrzania powietrza w GWC zimą do wartości co najmniej +3 st.C oraz wyjątkowo wysokiej sprawności rekuperatora przeciwprądowego (do 92%) i optymalizacji wydajności wentylacji na podstawie zawartości CO2, straty wentylacyjne wynoszą praktycznie tylko od 2% do 4% zapotrzebowania na ciepło całego obiektu)
- całoroczna wymiana energetyczna układu: otoczenie - GWC - obiekt (latem polega na pobieraniu energii cieplnej z otoczenia do GWC, przy jednoczesnym oddawaniu chłodu z GWC do budynku. Przy czym centrala wentylacyjna kieruje chłód za pośrednictwem świeżego powietrza do obiektu (poprzez by-pass), bądź wyprowadza chłód za sprawą rekuperacji na zewnątrz (gdy nie ma potrzeby chłodzenia). Możliwe jest dodatkowe obniżenie temperatury powietrza nawiewanego za pomocą pompy ciepła w trybie "cool". Zimą polega na pobieraniu do budynku energii cieplnej zgromadzonej w GWC za pośrednictwem czerpanego przez GWC świeżego powietrza. Centrala, za pomocą pompy ciepła, przekazuje to ciepło do powietrza nawiewanego. Dodatkowo rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego (sprawność do 92%). Energia cieplna potrzeba na cele grzewcze jest sumą energii odzyskanej z powietrza usuwanego, energii zgromadzonej w GWC oraz dodatkowo w niewielkim stopniu energii z głębszych warstw gruntu (z pobliża izoterm)).
Opisane procesy są cykliczne i naturalnie zrównoważone, tzn. ilości ciepła pobranego z gruntu w przybliżeniu odpowiada ilość pobranego chłodu. Praca wymiennika nie ma więc charakteru eksploatacyjnego, w przeciwieństwie do innych "dolnych źródeł pomp ciepła" które poprzez wpływanie na termikę ziemi mogą działać destrukcyjnie na środowisko biologiczne.
Zastosowanie systemu Geo-Klimat w budynku to:
- zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych hal sportowych, handlowych czy produkcyjnych nawet o ponad 60% (oszczędność w kosztach ogrzewania dla jednego układu wentylacyjno-grzewczego Geo-Klimat o wydajności 3500m3/h wyniesie około 20 000 zł/sezon)
- możliwość chłodzenia budynku bez stosowania układów klimatyzacyjnych, które oprócz bardzo wysokich kosztów zakupu zużywają olbrzymie ilości kosztownej energii (koszty eksploatacyjne systemu chłodzącego przy zastosowaniu systemu Geo-Klimat są redukowane nawet o ponad 80%).
źródło i zdjęcie: amsel.pl
Komentarze