System eGain forecasting pomoże oszczędzać polskim osiedlom

System eGain forecasting™, jeden z najbardziej nowoczesnych systemów regulacji temperatury w budynkach, już działa w Polsce. Szwedzki system jest wyjątkowy dlatego, że jako jedyny uwzględnia codziennie aktualizowaną prognozę pogody.

System eGain forecasting pomoże oszczędzać polskim osiedlom

Dzięki temu pozwala on z wyprzedzeniem przewidzieć, jak skutecznie ogrzać budynek, a jednocześnie zmniejszyć zużycie energii. Innowacyjne rozwiązanie powstało przede wszystkim z myślą o budynkach wielorodzinnych. System eGain forecasting™ zadebiutował w Polsce jesienią 2010 r. Odbiorniki prognozy pogody i rejestratory klimatu zostały już zainstalowane między innymi w spółdzielniach mieszkaniowych w Otwocku, Ożarowie Mazowieckim i Łomży.

Użytkownicy systemu eGain forecasting redukują zużycie energii średnio o 10%, a korzyści ekonomiczne są proporcjonalne do powierzchni budynku. Analiza temperatur
i wilgotności w mieszkaniach pozwala ekspertom energetycznym eGain ustalać słabe punkty instalacji cieplnej budynków. Najlepsze efekty uzyskuje się w wyniku długoterminowej współpracy specjalistów eGain z właścicielami budynków.

Szczegółowe prognozy pogody (temperatura zewnętrzna, prędkość i kierunek wiatru, nasłonecznienie, opady atmosferyczne) dla systemu eGain opracowuje fińska firma Foreca. Prognozy łącznie z danymi o budynku (usytuowanie, powierzchnia przeszklona, system wentylacji, typ okien) są wykorzystywane jako dane wejściowe systemu eGain, który wylicza tzw. temperaturę równoważną. Jest to najważniejsza wartość, która określa zapotrzebowanie na ciepło dla budynku.

Serwery eGain komunikują się poprzez sieć GSM z zamontowanym na budynku odbiornikiem prognozy pogody i przynajmniej raz dziennie wysyłają wartości temperatury równoważnej na najbliższe 5 dni. Jednocześnie rejestratory klimatu przesyłają do serwerów zebrane w mieszkaniach dane. Po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu można aktywnie monitorować i optymalizować zużycie energii.

System regulacji prognozowej eGain forecasting może być stosowany w niemal wszystkich budynkach wielorodzinnych, w których ciepło jest dostarczane poprzez system wodny, budynek jest włączony do sieci ciepłowniczej, regulator węzła cieplnego jest połączony z czujnikiem temperatury zewnętrznej, okna mają dobry standard oraz oczekiwana jest stabilna temperatura wewnątrz pomieszczeń.

Stosowanie systemu regulacji prognozowej nie wymaga zmian w istniejącej automatyce węzła cieplnego i jest uzupełnieniem do automatyki takich producentów jak: Samson, Danfoss, Honeywell, Siemens, TAC itp. Obecnie w Europie istnieje ponad 2000 budynków objętych systemem regulacji prognozowej (Szwecja, Finlandia, Dania, Estonia, Holandia, a ostatnio również Polska).

źródło i zdjęcie: webershandwick.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT