Coraz bliżej wprowadzenia inteligentnych liczników energii

Do 2020 r. wszystkie mierniki energii elektrycznej mają zostać zastąpione tzw. inteligentnymi licznikami. Takie są założenia projektu nowego prawa energetycznego. Jednak mimo, iż mają motywować do oszczędzania energii, coraz częściej słyszy się też o naruszaniu prywatności i względach bezpieczeństwa przy stosowaniu takiego rozwiązania.

Coraz bliżej wprowadzenia inteligentnych liczników energii

Urządzenia będą mierzyć zużycie energii a potem przekazywać informacje pomiarowe do systemu teleinformatycznego. Będzie on stanowić część centralnej bazy danych wszystkich odbiorców. Ma to pozwolić na kontrolę zużycia energii i opłat w czasie rzeczywistym, w przypadku posiadania odpowiednio wyposażonego modelu licznika.

Gdy nastąpi wprowadzenie inteligentnych liczników energii, nie będzie już potrzebna instytucja inkasenta.

Generalny inspektor ochrony danych osobowych dr Wojciech Wiewiórowski zwrócił jednak uwagę, że uzyskane dane pozwolą na stworzenie profilu użytkownika w zakresie ilości zużywanej energii i tym samym uzyskanie szczegółowych informacji o jego działaniach i zachowaniach. Inteligentne liczniki mierzą zużycie prądu z dużą częstotliwością, od kilku do kilkudziesięciu razy dziennie w zależności do taryfy.

"Nie ma wątpliwości, że duża część informacji, która jest zbierana w tego typu licznikach, ma charakter danych osobowych. Przykładowo za pomocą informacji, kiedy jest włączone światło, można dowiedzieć się, kiedy jesteśmy w domu, a to dotyka sfery naszego bezpieczeństwa. Z kolei dane, ile prądu zużywa np. nasza lodówka, niewątpliwie mają znaczenie merkantylne" twierdzi Wiewiórski.

Podobne urządzenia zamierzano wprowadzić w Holandii, ale wycofano się z projektu, ponieważ zauważono, że projektowane przepisy dotyczące ich użycia nie chronią odpowiednio prywatności obywateli.

W Polsce projekt wprowadzenia inteligentnych liczników energii był konsultowany z przedstawicielami GIODO i zdaniem Wiewiórowskiego większość zastrzeżeń została uwzględniona. Wątpliwości wciąż dotyczą np. roli tzw operatora informacji pomiarowych (odpowiedzialny za zbieranie i przetwarzanie informacje z liczników) czy delegacji do wydawania rozporządzeń.

Wprowadzanie inteligentnych mierników energii wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z dyrektywą UE do 2020 r. inteligentnych liczników ma używać każdy kraj. Trwają także prace nad projektem dyrektywy, która nakazuje informowanie klienta o bieżącym zużyciu energii, co nie jest możliwe bez uprzedniego zainstalowania inteligentnych liczników

Konsumenci będą mogli bezpośrednio kontrolować swoje zużycie energii i zarządzać nim, co może być silnym bodźcem do oszczędzania energii. Spadek zużycia energii w całej UE jest ponadto jednym z to jeden celów tzw. pakietu klimatycznego.

Zdaniem ekspertów inteligentne sieci energetyczne mają być tańsze i bezpieczniejsze w eksploatacji. Przykładowo łatwiej można by zlokalizować miejsce awarii albo nielegalnego poboru energii.

Projekty ustaw z pakietu energetycznego 22 grudnia zostały skierowane do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Od tej daty zainteresowani mają 30 dni na zgłaszanie uwag.

źródło: PAP
zdjęcie: dziennikpolski24.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT