Ruszą dotacje na inteligentne sieci energetyczne

Dofinansowanie budowy inteligentnych sieci energetycznych w kwocie 340 mln zł zapowiedział Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu wsparciu w całej Polsce powstawać będą sieci energetyczne niskoemisyjne oraz instrumenty do ich monitoringu i opomiarowania. Zainteresowani już mogą przygotowywać dokumenty.

Ruszą dotacje na inteligentne sieci energetyczne

Energia nie będzie droższa z tego powodu. Dzięki temu, że ten system będzie nowocześniejszy, odbiorcy będą mogli optymalizować swoje rachunki, oszczędzać czy przesuwać popyt z tych godzin, kiedy energia będzie droższa, na te, kiedy jest tańsza, tłumaczy Jan Rączka, prezes NFOŚiGW.

W ramach pierwszego konkursu Fundusz ma do rozdysponowania 150 mln zł. Wnioski na dofinansowanie inteligentnych sieci energetycznych będzie można składać od 3 grudnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. Na realizację projektów inwestycyjnych będzie można otrzymać dotację sięgającą nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku projektów badawczych - do 70 proc.

Beneficjentami wsparcia mogą być przedsiębiorstwa energetyczne, przedsiębiorstwa zajmujące się energetyką, samorządy, placówki naukowe, uniwersytety, mówi prezes NFOŚiGW. Projekt będzie realizowany w latach 2013-2018. Jak podkreślają przedstawiciele Funduszu, w programie nie będzie stosowane kryterium efektywności kosztowej, a efekt ekologiczny i gotowość realizacyjna przedsięwzięcia.

Inteligentne sieci energetyczne pozwolą m.in. na ustalenie dynamicznych taryf tak, by odciążyć sieć w godzinach, kiedy pobiera się z niej najwięcej energii. Ma to zmniejszyć prawdopodobieństwo przekroczenia rezerwy mocy. Pilotażowy program jest już realizowany np. w Kaliszu, gdzie instalowane są inteligentne liczniki. Ma to doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii o nawet 9 proc.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: AutomatykaB2B.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT