Pierwszy w Polsce tak zaawansowany system inteligentnego oświetlenia

Pierwszy w Polsce system inteligentnego oświetlenia już pracuje. Oświetla węzeł Kowale w gminie Kolbudy i jest to pierwszy w Polsce tak zaawansowany technologicznie system. Nowe rozwiązanie pozwoli na znaczne oszczędności na prądzie, a emisja CO2 spadnie o połowę.

Pierwszy w Polsce tak zaawansowany system inteligentnego oświetlenia

Systemy inteligentnego oświetlenia wypróbowywane są w Polsce od kilku lat. Instalacja, która znajduje się w gminie Kolbudy jest jednak największą i najbardziej zaawansowaną spośród wszystkich dotychczasowych.

Partnerami pierwszego w Polsce tak rozbudowanego systemu inteligentnego oświetlenia, są gdańska firma Techno-Service SA, Urząd Gminy Kolbudy oraz gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Spółka "Siled" należąca do Grupy Techno-Service SA opracowała technologię, która może wyprzeć lampy sodowe.

"Cała branża przekierowuje się na lampy LED-owe, choć bardzo powoli. Postanowiliśmy, że będziemy dyktować tempo tego postępu. Wyniki naszych działań dadzą samorządom na każdym szczeblu argumenty ekonomiczne nad którymi nie sposób się nie pochylić" przekonuje Jan Mioduski, prezes Grupy Techno-Service S.A.

W przypadku nowego oświetlenia węzła Kowale, zainstalowane tam rozwiązania, o mocy 10,58 kW w miejsce dotychczas zainstalowanej mocy 22,50 kW, co pozwoli na znaczną redukcję zużycia energii elektrycznej.

Według przeprowadzonych badań można stwierdzić, że biała barwa światła lamp, zbliżona do światła dziennego o wiele bardziej sprzyja wieczornym i nocnym użytkownikom dróg, niż w przypadku barwy żółtej utrudniającej m.in. rozróżnianie kolorów oraz wzmaga wrażenie szarości. Zatem wybranie takie rozwiązania będzie dodatkowo bezpieczniejsze niż to stosowane dotychczas.

Prognozy zakładają redukcję emisji dwutlenku aż o 70 ton rocznie do poziomu 63,5 ton rocznie. Z kolei samorząd podkreśla, iż inwestycja z czasem sama się "spłaci" a w kolejnych latach odciąży gminna kasę.

Instalacja inteligentnego oświetlenia LED-owego na węźle Kowale jest sfinalizowaniem kosztownych i czasochłonnych prac projektowych i badawczych prowadzonych przez spółkę "Siled". Tak zaawansowany technologicznie, innowacyjny projekt skończył się sukcesem również dzięki wydatnemu wsparciu naukowców z Politechniki Gdańskiej.

System inteligentnego oświetlenia jest sterowany bezprzewodowo, a zastosowane w każdej lampie czujniki mogą dostosować się do zmieniającego się w ciągu dnia poziomu oświetlenia, także uwzględniając warunki pogodowe.

źródło i zdjęcie: ise.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT