Inteligentny system oświetlenia ulic pomoże oszczędzać energię

System inteligentnego oświetlenia ulic został opracowany na holenderskim uniwersytecie i jest właśnie w fazie testów. Składają się na niego czujniki ruchu, lampy LED, a komunikacja odbywa się bezprzewodowo. Za ich sprawą całość instalacji emituje minimalne oświetlenie, gdy nie ma nikogo w zasięgu czujników, w przeciwnym razie jest ono natychmiast włączane.

Inteligentny system oświetlenia ulic pomoże oszczędzać energię

Na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Delft jest aktualnie poddawany testom inteligentny system oświetlenia ulicznego, który jest w stanie zaoszczędzić do 80% energii w porównaniu do standardowego oświetlenia.

System składa się z lamp ulicznych z oświetleniem LED i czujników ruchu. Dzięki temu instalacja emituje słabe światło, gdy nie ma samochodów, rowerzystów lub pieszych w pobliżu.

Możliwa jest bezprzewodowa komunikacja pomiędzy oświetleniem ulicznym a miejscem sterowania. Dzięki temu w przypadku awarii wysyłana jest natychmiastowa informacja o uszkodzeniu i jej lokalizacji, co ogranicza czas naprawy do minimum.

System został opracowany przez absolwenta uniwersytetu Chintan Shah, który wygrał konkurs w 2010 r. na rzecz poprawy efektywności energetycznej na terenie kampusu uniwersyteckiego.

Nie jest zaskoczeniem, że inteligentny system oświetlenia ulic powstaje właśnie w Holandii. Na jej terenie wydaje ponad 300 milionów euro rocznie na energię elektryczną konieczną do oświetlenia ulic. Sieci oświetlenia ulicznego emitują również ponad 1,6 mln ton CO2 rocznie.

W przypadku standardowej instalacji oświetlenia, światła są włączone zawsze z pełną mocą, niezależnie od tego, czy jest ktoś w okolicy. Właśnie to odróżnia je od inteligentnego systemu oświetlenia ulic, który pomoże zaoszczędzić do 80% energii dzięki sensorom ruchu aktywującym instalacje tylko w razie potrzeby. Warto pamiętać, że jej światła nie wygaszają się zupełnie - są przyciemnione do ok. 20% standardowej mocy.

źródło i zdjęcie: sciencedaily.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT