Bezpieczne oświetlenie LED

Bez sztucznego oświetlenia nie jesteśmy w stanie funkcjonować, dlatego ważne jest, aby źródło tego światła było jak najzdrowsze dla naszych oczu, a równocześnie jak najbardziej energooszczędne. Na rynku dostępne są lampy diodowe wykorzystujące technologię LED.

Bezpieczne oświetlenie LED

Źle dobrane, sztuczne oświetlenie może powodować przemęczanie i łzawienie oczu, apatię, zrezygnowanie, rozespanie oraz znudzenie. Nie należy więc tego lekceważyć.

Zdrowe źródło sztucznego światła

Producenci oświetlenia oferują dziś szeroką gamę produktów, z czego pod wieloma względami najlepsze wydają się być lampy diodowe wykorzystujące technologię LED. Wśród wielu zalet oświetlenia LED wymienić można o wiele dłuższą trwałość, większą energooszczędność oraz znacznie mniejsze nagrzewanie powierzchni w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.

Dodatkowo lampy LED charakteryzują się brakiem zależności barwowej od napięcia zasilającego oraz niezbyt dużymi rozmiarami. Wszystkie te cechy wpływają na ich bardzo szerokie zastosowanie, począwszy od przemysłu ciężkiego, a skończywszy na dekoracjach wnętrz mieszkań. Co więcej, technologia LED jest uznawana przez ekspertów z branży za jedną z najbezpieczniejszych dla oczu, ponieważ emituje światło najbardziej zbliżone do naturalnego.

"Zbyt ostre oświetlenie może odbijać się od różnych powierzchni, rozpraszać się, a co więcej podrażniać wzrok. Z kolei światło zbyt słabe mocno męczy i osłabia oczy" - mówi Mariusz Gawroński z firmy LARS, producenta produktów oświetleniowych opartych na technologii LED.

Odpowiednie oświetlenie w pracy

Oświetlenie w miejscu pracy powinno umożliwiać pracownikom odpowiednie i efektywne funkcjonowanie. Warto więc zainwestować w lampy LED. Światło emitowane przez diody LED swoją barwą i temperaturą zbliżone jest do światła naturalnego. Dzięki temu, w mniejszym stopniu obciąża wzrok i pozwala na większe skupienie. "Technologia LED pozwala ponadto tworzyć światło o różnorodnych barwach. Wykorzystując odpowiednie kolory świetlnych detali, można wykreować przestrzeń odpowiadającą konkretnym potrzebom" - dodaje Gawroński.

Do aranżacji biur najlepiej wykorzystać lampy emitujące światło w barwach czerwonej, niebieskiej i żółtej. Te trzy kolory są odpowiedzialne za stymulację psychiki, ciała oraz umysłu. Czerwony działa pobudzająco i energetyzująco. Z tego względu sprawdza się również w takich miejscach, jak kluby fitness i siłownie. Z kolei barwa żółta wpływa stymulująco na organizm, a niebieska inspiruje.

Odpowiednie oświetlenie w domu

Technologia LED bardzo dobrze sprawdzi się również w otoczeniu domowym, gdzie potrzebujemy przede wszystkim spokoju oraz odpoczynku. Diody LED w postaci lamp czy węży świetlnych pozwolą na spędzenie czasu przy ulubionej książce czy czasopiśmie, nie nadwyrężając tym samym i tak już przemęczonych oczu. Oświetlenie LED sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Produktów diodowych można użyć m.in. do aranżacji wnętrza salonu, pracowni, gabinetu, kuchni oraz sypialni. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, mamy do wyboru lampy dające światło naturalne, a także kolorowe. Specjaliści twierdzą, że w domowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się świetlne dodatki w odcieniach zieleni, bursztynu, niebieskiego i słonecznej żółci. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju pokoju. Psycholodzy radzą, aby kolorem zielonym dekorować m.in. sypialnie, ponieważ działa on pozytywnie na układ nerwowy, a także relaksuje.

Różnorodność i szerokie zastosowanie oświetlenia LED

"Oświetlenie LED można stosować w najróżniejszych aranżacjach, począwszy od efektownych świetlnych reklam (za pomocą np. produktów LedNEON), elementów dekoracyjnych w klubach czy teatrach (np. z wykorzystaniem przewodów LumiTec), przez oświetlanie konturów budynków (np. węże świetlne i węże LED),
a skończywszy na oryginalnie ozdobionych sufitach i ścianach w domach i mieszkaniach (np. LedTEC)" - podsumowuje Gawroński.

Ze względu na funkcjonalność, bezpieczeństwo, energooszczędność oraz możliwości wizualnych aranżacji, diody LED są najlepszą alternatywą dla tradycyjnych, sztucznych źródeł światła.

źródło i zdjęcie: LARS

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT