Komfortowe oświetlenie biura

Współczesne projekty systemów oświetleniowych biur, łącznie z dużymi możliwościami ich inteligentnego sterowania, pozwalają na taką aranżację przestrzeni i panującego w niej nastroju, by pozytywnie wpłynąć na komfort i wydajność pracowników.

Komfortowe oświetlenie biura

Wygodne biuro może być przestrzenią inspirującą i motywującą dla osób przebywających tam przez wiele godzin. Badania wykonane przez firmę Philips prowadzą do wysunięcia wniosków, że właściwie dobrane, komfortowe oświetlenie biura pozwala zwiększyć efektywność pracy nawet o 15%. Niejako ubocznym skutkiem może być przy tym osiągnięcie znacznych oszczędności energetycznych. Właściwe oprawy oraz inteligentne systemy sterowania oświetleniem mogą obniżyć koszty energii o 70%

Wydaje się naturalne, że większości pracodawców, bez względu na to czy ich biura mają postać pokoi i korytarzy, czy też są pomieszczeniami o charakterze open space, zależy na współpracy i dobrej komunikacji między pracownikami. W uzyskaniu wysokiej jakości pracy pomocą mogą być oświetleniowe oprawy, umożliwiające zorganizowanie komfortowego oświetlenia biura, gdzie intensywność światła jest dostosowywana do pory dnia bądź roku.

Komfortowe oświetlenie biuraFirma Philips oferuje nowoczesne oprawy oświetleniowe DayWave, które dzięki regulacji natężenia światła dają możliwość uzyskania oświetleniowego efektu odpowiadającego rytmowi biurowej pracy. W praktyce, dzięki energetyzującemu, jasnemu oświetleniu praca w godzinach porannych okazuje się łatwiejsza i przyjemniejsza. W ciągu dnia barwa światła i jego natężenie może ulegać stopniowej zmianie, przechodząc w delikatne i przytulne światło ciepłobiałe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przestrzeni biurowych, w których ludzie przebywają ze sobą przez większą część dnia, a także dla sal konferencyjnych oraz pomieszczeń reprezentacyjnych.

Obecnie powszechna jest opinia, że przyszłość systemów oświetleniowych, zapewniających podążanie w zgodzie z trendami komfortowego oświetlania biura, jest związana z rozwiązaniami wykorzystującymi diody LED, emitujące światło. Jeszcze nie tak dawno diody LED stosowano przede wszystkim w celu uzyskiwania efektów estetycznych na zewnątrz obiektów architektonicznych.

Współczesne technologie pozwalają na projektowanie diodowego oświetlenia ogólnego przeznaczonego specjalnie dla pomieszczeń biurowych. Z szacunków firmy Philips wynika, że oświetlanie biur aż w 75% oparte jest na mało wydajnych i przestarzałych systemach. Rozwiązaniami wykorzystującymi diody LED są wspomniane już oprawy Philips DayWave oraz przeznaczone do zabudowy oprawy DayZone. Dają one większą swobodę przy projektowaniu przestrzeni biurowych oraz przynoszą obniżenie kosztów ich oświetlenia. Uzyskiwane oszczędności energii można porównać do systemów świetlówkowych zasilanych statecznikami elektronicznym.

Wysoka skuteczność świetlna opraw DayZone osiąga wartość 55 lm/W. Dzięki kontrolnym systemom sterującym można jeszcze zwiększyć ich energooszczędność nawet o połowę. Oprawy oferują funkcję ściemniania i są w pełni zintegrowane z systemem DALI.

Komfortowe oświetlenie biuraKolejnym rozwiązaniem dla komfortowego oświetlenia biura są diodowe oprawy typu downlight - LuxSpace. Ich skuteczność świetlna wynosi 60 lm/W co zapewnia bardzo niskie zużycie energii elektrycznej przy zachowaniu właściwego poziomu oświetlenia ogólnego. Oprawa LuxSpace może przynieść do 50% oszczędności energii w porównaniu z kompaktowymi świetlówkami typu downlight. Okres eksploatacji wynosi 50 tys. godzin, co właściwie eliminuje konieczność wymiany przepalających się lamp.

Philips Lighting Poland oferuje przeprowadzenie bezpłatnego audytu oświetleniowego. To łatwy i pewny sposób sprawdzenia jakości i efektywności energetycznej stosowanych lamp. Po uzgodnieniu zakresu kontroli, specjaliści przygotują raport o eksploatowanej aktualnie infrastrukturze oświetleniowej, łącznie ze wstępną analizą możliwych oszczędności. Wykonanie audytu można też powiązać z opracowaniem różnych wariantów modernizacji oraz przygotowaniem projektu nowej infrastruktury oświetlenia i kosztorysu inwestycji.

Dzięki audytowi można obliczyć możliwą do uzyskania wartość oszczędności i oszacować stopień redukcji emisji CO2 do atmosfery. Ważne jest również to, że audytorzy firmy Philips podadzą czas zwrotu inwestycji. W zależności od rodzaju i rozmiarów proponowanych zmian może on wynosić już od 10 do kilkunastu miesięcy.

źródło i zdjęcia: Philips

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT