Zielona strategia zużycia energii w gminie Niepołomice

Gmina Niepołomice wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą opracowały i wdrażają "zieloną" strategię energetyczną. Ma ona na celu popularyzację wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budownictwie jednorodzinnym na terenie gminy.

Zielona strategia zużycia energii w gminie Niepołomice

Przedsięwzięcie mające na celu upowszechnienie wykorzystania OZE, realizowane jest w ramach międzynarodowego projektu PEA BSR (Public Energy Alternatives Baltic Sea Region), w który zaangażowało się 21 instytucji z 6 krajów regionu Morza Bałtyckiego (Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia).

"Głównym celem projektu jest rozwinięcie myślenia kategoriami oszczędności energii i wykorzystania źródeł odnawialnej energii oraz promowanie takiego sposobu myślenia wśród mieszkańców krajów naszego regionu" tłumaczy dr Zbigniewa Bajka, rzecznik prasowy projektu.

W przygotowanej przez gminę Niepołomice i AGH (przy współpracy z Małopolską Agencją Energii i Środowiska) zielonej strategii zużycia energii, zawarty został szczegółowy opis warunków środowiskowych regionu dotyczący zarówno całorocznych warunków pogodowych, jak i warunków legislacyjnych, norm i regulacji dotyczących energetyki oraz odnawialnych źródeł energii obowiązujących na terenie gminy, województwa, a także całej Polski i terenu UE.

W nowej strategii zużycia energii w gminie Niepołomice znajdują się w niej także analizy dotyczące aktualnego oraz przewidywanego zużycia energii w regionie, możliwości prawne oraz ekonomiczne związane ze stosowaniem instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

"Chcemy promować odnawialne źródła energii jako niezwykle ważną siłę dla biznesu, technologii i inżynierii oraz wskazać, jak istotne mogą być one dla lokalnej społeczności" zaznacza dr Bajka.

W budynku Towarzystwa Sportowego "Sokół" w Niepołomicach wykonana została pilotażowa instalacja, która bazuje na nowoczesnych technologiach - solary, ogniwa wodorowe, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Wiąże się z nimi sporo nadziei na wykorzystywanie odnawialnej energii słonecznej.

źródło i zdjęcie: onet.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT