Inwestycje w OZE pochłoną nawet 4 mld rocznie

Zrealizowanie unijnych celów będzie wymagało inwestycji w OZE na poziomie 4 mld zł aż do 2020 r. Takie wydatki będą wymagały pomocy ze strony polskich banków, które pomimo panującego kryzysu są chętne i oferują kredyty przedsiębiorcom zainteresowanym inwestycjami w rynek odnawialnych źródeł energii.

Inwestycje w OZE pochłoną nawet 4 mld rocznie

"Aby zrealizować unijne cele w zakresie energii ze źródeł odnawialnych do 2020 roku niezbędne są inwestycje rzędu 4 mld zł rocznie" mówił Krzysztof Telega, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska, podczas III Międzynarodowego Kongresu Energii Odnawialnej - Green Power 2011.

W ubiegłym roku nakłady na ochronę środowiska wynosiły około 10,9 mld zł, z czego około 10 proc. stanowiły inwestycje w odnawialne źródła energii. Jak zapewniał wiceprezes BOŚ, to z pomocą inwestorom z pewnością przyjdą polskie banki.

"Biorąc pod uwagę ile wydawaliśmy do tej pory, a ile musimy wydawać aby wypełnić unijne zobowiązania, to jest to naprawdę wielkie wyzwanie dla przedsiębiorców i dla całej polskiej gospodarki. Z pomocą, poza środkami z UE, przyjdą polskie banki, które dość łatwo przeszły przez kryzys i są dobrymi partnerami dla przedsiębiorców zamierzających inwestować w OZE. Mimo kryzysu sekto bankowy zachował dobrą dostępność kredytów dla przedsiębiorstw" wyjaśniał dalej Telega.

Zdaniem wiceprezesa BOŚ, banki coraz bardziej będą wychodzić na przeciw inwestorom w OZE tworząc gamy instrumentów finansowych jak np. kredyty i pożyczki dedykowane konkretnym sektorom, będą również poszerzać sieć profesjonalnego doradztwa. Wszystko za sprawą przyjętych unijnych zobowiązań, których nie uda się zrealizować bez 4 mld zł rocznie inwestowanych w OZE.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT