Inteligentne produkty na Wystawie Wynalazków i Innowacji

Pod koniec września br. w Warszawie odbyła się Międzynarodowa Wystawa Wynalazków i Innowacji. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych przedsięwzięć naukowych znalazły się również młode produkty komercyjne, które już znalazły swoich odbiorców, a przeznaczone są dla budownictwa.

Inteligentne produkty na Wystawie Wynalazków i Innowacji

Prezentowane produkty należały do modnej kategorii rozwiązań "inteligentnych". Chodzi o inteligentną lampę uliczną CLEVEO, oraz o "inteligentny dom" firmy Nexwell. Firma LEDIKO, która była dostawcą modułów LED do oświetlenia słynnej wrocławskiej fontanny multimedialnej, zaprezentowała inteligentną lampę uliczną LED CLEVEO. Wyróżniona lampa stanowi poważną alternatywę dla powszechnie stosowanych lamp w oświetleniu ulicznym i parkingowym opartym na lampach sodowych.

Lampa CLEVEO zaprojektowana została głównie pod kątem oszczędności zużycia energii oraz kosztów związanych z obsługą i konserwacją. Przy wartościach pracy zbliżonych do lamp sodowych, lampa może zużywać o kilkadziesiąt procent mniej energii i kilkukrotnie dłużej może działać w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym. Ale to dopiero początek korzyści. Elektroniczne sterowanie pozwala manipulować trybem oszczędzania energii oraz mocą.

Obniżanie mocy w bezpośredni sposób pozwala na zwielokrotnienie żywotności oraz dalszych oszczędności na polu zużycia energii elektrycznej. Lampa CLEVEO nie potrzebuje, w odróżnieniu od lamp sodowych kilkuminutowego czasu rozruchu i nadaje się do częstego załączania i wyłączania, a więc bardzo modnej i ekologicznej automatyzacji.

Kolejne atuty lampy CLEVEO związane są ergonomią, czyli możliwością instalowania na tradycyjnych słupach oświetleniowych, możliwością regulacji kąta świecenia oraz trybu miękkiego zapalania. Dla potencjalnych odbiorców lampy CLEVEO istotnym faktem może być, że dla LEDIKO nie jest to pierwsze wyróżnienie tego produktu - lampa została laureatem projektu GreenEvo - projektu Ministerstwa Środowiska promującego najlepsze polskie innowacyjne ekologiczne technologie.

Wśród wyróżnionych na wystawie innowacji znalazły się również coraz popularniejsze rozwiązania typu "inteligentny dom". Jury oceniało trzy zgłoszone przez Nexwell Engineering innowacje w produktach systemu Nexo. Dotyczą one funkcji "gestów" panelu dotykowego LCD, "kontroli załączenia obwodu" oraz uniwersalnego i otwartego protokołu komunikacji Karty Komend.

Nagroda jest tym cenniejsza, gdyż koncepcje wprowadzonych do oferty i przedstawionych w konkursie innowacji mają swoje źródło w pomysłach zgłoszonych przez użytkowników ("gesty") i instalatorów ("kontrola załączenia obwodu"). Karta Komend i jej otwarty protokół komunikacji z kolei pochodzi wprost z potrzeb tworzenia indywidualnego oprogramowania dla zastosowań specjalnych systemu Nexo (przemysł, instalacje w budynkach komercyjnych), ale także dla rozwoju oprogramowania PC interfejsu użytkownika NexoVISION oraz integracji systemu Nexo z innymi systemami automatyki (w tym np. systemów typu multiroom).

źródło i zdjęcie: nexwell.eu

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT