Inteligentne sieci energetyczne obniżą ceny prądu

Od 2018 r. wszyscy Polacy będą mogli korzystać z dobrodziejstw inteligentnych systemów elektromagnetycznych. Pilotażowy projekt z zakresu "smart grid" będzie realizowany w Nowym Sączu, być może także w Tarnowie, informuje "Dziennik Polski".

Inteligentne sieci energetyczne obniżą ceny prądu

Nowy system ma umożliwiać korzystanie z najtańszego prądu w danym momencie. Obecnie pewien substytut takiego rozwiązania mają posiadacze liczników wielotaryfowych (dwutaryfowych). Dla nich energia pobierana w nocy jest tańsza. Inteligentna sieć ma umożliwić naturalną i ciągłą zmianę ceny pobieranego prądu. Dzięki temu w okresach mniejszego zapotrzebowania na energię, kiedy będzie jej nadmiar, cena dla ostatecznego odbiorcy będzie niższa.

Plany są optymistyczne. Jeszcze w tym miesiącu gotowy będzie projekt ustawy pozwalający wdrożyć w Polsce system "smart grid". Powinna ona zostać przyjęta przez Sejm na początku przyszłego roku. Ma wprowadzić obowiązek stosowania inteligentnych systemów energetycznych przez podmioty publiczne od 2014 r. Od tej daty z nowych systemów będą mogli korzystać także klienci indywidualni, ale obowiązek dla nich zostanie wprowadzony od 2018 r.

źródło i zdjęcie: dziennikpolski24.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT