Inteligentne systemy energetyczne

Sektor mieszkaniowy coraz chętniej korzysta z inteligentnych systemów energetycznych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, naukowcy z Fraunhofer SmartEnergyLab tworzą nowatorskie systemy zarządzania energią, do obsługi których wystarczy dostęp do internetu z własnego smartfonu.

Inteligentne systemy energetyczne

W SmartEnergyLab, naukowcy badają jak podłączyć do internetu różne elektryczne urządzenia domowe, by móc nimi zdalnie zarządzać. W szczególności w sektorze mieszkaniowym tkwi ogromny potencjał dla inteligentnych systemów energetycznych, które pozwolą lepiej dostosować lokalne wytwarzanie energii oraz zoptymalizować jej zużycie; określić porę dnia najlepszą dla energetyki słonecznej, czy najlepszy sposób na magazynowanie energii.

"Technologia inteligentnych systemów energetycznych dla końcowych odbiorców jest kluczem dla zrównoważonego i bezpiecznego dostarczania energii" stwierdził Christof Wittwer z Fraunhofer ISE. Określając wszystkie przepływy energii termalnej i elektrycznej, laboratorium tworzy unikalną platformę do analizowania oraz tworzenia inteligentnych domów i inteligentnych systemów dystrybucji energii. "W zasadzie, nasze laboratorium jest symulatorem potencjalnych systemów energetycznych dla domów" dodał Wittwer.

Laboratorium wyposażone jest w urządzenia wytwarzające odnawialną energię, a także magazynujące ją dla domów jednorodzinnych oraz apartamentów. Chełpi się ono samodzielną elektrownią kogeneracyjną o mocy 5 kilowatów, zasobnikiem buforowym o kubaturze dwóch metrów sześciennych, symulatorem fotowoltaicznym, kilkoma przekształtnikami PV, samodzielnymi falownikami, akumulatorami litowo-jonowymi, akumulatorami ołowiowymi czy infrastrukturą ładującą dla samochodów elektrycznych.

Połączenie wirtualnych i realnych elementów sprawia, że naukowcy są w stanie symulować niemalże każdy system energetyczny i ocenić korzyści płynące z jego stosowania.

Podczas odbywających się w dniach 4 do 8 kwietnia br. targów Hannover Messe, naukowcy z Fraunhofer prezentować będą niewielkie, ale bardzo zmyślne urządzenie: Smart Energy Gateway. Jest to element, który organizuje sposób w jaki informacje dzielone są pomiędzy dostawcę i odbiorcę energii. To inteligentne pudełko łączy z Internetem liczniki energii elektrycznej, ciepła i wody, zapewniając właściwe sterowanie poprawiające efektywność systemu i obniżające zużycie energii.

Jednakże Gateway, to nie tylko podłączony do sieci licznik optymalizujący zużycie energii; może on również posłużyć do zdalnego sterowania urządzeniami domowymi czy ogrzewaniem.

źródło i zdjęcie: energetyka.xtech.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT