System SNG do sterowania oświetleniem w domu

Systemy inteligentnego zarządzania domem mają wiele funkcji i dają ogromne możliwości. Polski system SNG firmy Synergia Tech charakteryzuje się panelem dotykowych Touch:me o przekątnej ekranu 5,7 cala oraz możliwością sterowania poszczególnymi funkcjami z każdego miejsca na świecie w przypadku podłączenia go do internetu.

System SNG do sterowania oświetleniem w domu

Podstawową funkcją, którą oferuje system SNG do sterowania oświetleniem w domu jest sterowanie obwodami lamp włącz/wyłącz. Jedno naciśnięcie guzika pozwoli włączyć lub wyłączyć pojedyncze źródło światła, światło na wybranym poziomie (piwnica, parter, piętro) lub w konkretnym pomieszczeniu. 

System SNG załącza i ściemnia lampy żarowe i halogenowe z transformatorami elektronicznymi o mocy do 210 W. Wśród przykładów zastosowania systemu można przytoczyć funkcje włącz/wyłącz lampę, ściemnij/rozjaśnij lampę, włącz lampę np. na 50 procent intensywności. Do załączania światła można wykorzystać czujniki ruchu. Sprawdza się to, np. na korytarzach, schodach, czy w garderobach.

Scena świetlna pozwala na stworzenie odpowiedniego nastroju za pomocą oświetlenia, a system SNG umożliwia ich tworzenie i wywoływanie. Scena oświetleniowa pozwala na sterowanie kilkoma obwodami oświetleniowymi (lamp, kinkietów itp.) jednocześnie. Na przykład wywołujemy scenę TV: wyłączone zostaje oświetlenie sufitowe, kinkiety ściemniają się na 15 % swojej maksymalnej mocy. Dodatkowo do sceny możemy podłączyć inne urządzenia sterowane elektrycznie, np. zamknąć rolety, opuścić ekran lub projektor.

Inną opcją, którą oferuje system SNG do sterowania oświetleniem w domu jest sekwencja oświetleniowa, która polega na zapalaniu się poszczególnych lamp, jedna po drugiej, które po ustalonym czasie same się wyłączą. Sekwencja oświetleniowa pozwala na sterowanie kilkoma obwodami oświetleniowymi w różnym czasie. Ta funkcja może być użyteczna, gdy wprowadzasz samochód do garażu, a potem przechodzisz przez piwnicę do domu. Tutaj także można łączyć funkcje świetlne ze sterowaniem rolet, czujnikami ruchu, systemem alarmowym.

Sterowanie oświetleniem można wykorzystać w funkcjach czasowych. Oświetlenie załączy się i wyłączy o ustalonej przez nas godzinie. Na przykład, ustawiamy system SNG tak, że załączy oświetlenie przed domem o godzinie 20:00 i wyłączy oświetlenie przed domem o godzinie 23:00, kiedy domownicy idą spać.

Godziny załączania i wyłączania można uzależnić od zegara astronomicznego (wschodów i zachodów słońca), np: załącz oświetlenie przed domem, godzinę po zachodzie słońca, wyłącz oświetlenie godzinę przed wschodem słońca.

Oświetlenie może współpracować z systemem alarmowym. Jest możliwość ustawienia systemu SNG tak, że gdy zostanie uruchomiony alarm, załączy się oświetlenie w całym domu. W systemie SNG jest także przycisk "panika", który oprócz zapalenia oświetlenia w całym domu, może wywoływać alarm.

Kolejna zaawansowana funkcja, która wykorzystuje oświetlenie to symulacja obecności. System SNG do sterowania oświetleniem w domu uczy się zachowań i preferencji domowników w poszczególne dni tygodnia i odtwarza je podczas nieobecności mieszkańców.

źródło i zdjęcie: synergiatech.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT