Inteligentne czujniki na straży oszczędności energii

W celu zredukowania zużycia energii w biurowcach, naukowcy z University of California, San Diego opracowali sposób na wykorzystanie czujników czasu rzeczywistego obecności ludzi oraz komputerowych algorytmów do stworzenia systemów inteligentnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC).

Inteligentne czujniki na straży oszczędności energii

Pierwsze testy przeprowadzone na jednym piętrze pięciopiętrowego kampusu pokazują, że osiągnięte dzięki systemowi oszczędności energii wynieść mogą między 9,54 a 15,73 procenta. Dodatkowo mogą zarządzać działaniami systemów regulujących wentylację, klimatyzację czy temperaturę w pomieszczeniach w zależności od ilości osób, które znajdują się w danym pomieszczeniu.

"Jasnym jest, że czujniki oraz komputery są kluczowe dla zredukowania zapotrzebowania na energię w biurowcach" stwierdził Yuvraj Agarwal z UC San Diego. "Rozmieszczenie systemu w całym budynku umożliwiłoby oszczędności energii na poziomie 40 do 50 procent. Są to znaczące oszczędności uzyskane dodatkowo bez pogarszania komfortu użytkowników" dodał.

"Statyczne algorytmy sterujące są względnie prymitywne i skutkują dużymi stratami energii w okresie, gdy w budynku przebywa niewielu ludzi. Nasze rozwiązanie jest nowatorskim systemem sterowania, który wykorzystuje sieć czujników do śledzenia w czasie rzeczywistym ludzi obecnych w budynku" dodał Yuvraj Agarwal.

Zamiast popularnych pasywnych czujników ruchu na podczerwień (PIR), naukowcy wykorzystali połączony czujnik PIR z przełącznikiem "magnetic reed". Niewielki magnes przymocowany jest do drzwi tak, że gdy te są zamknięte magnes i przełącznik kontraktonowy są blisko siebie. Dzięki temu możliwe jest określenie czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. W testach, nowy czujnik wykazał się precyzją na poziomie 96 procent czasu.

Co ważniejsze, podczas testów nie odnotowano fałszywych wskazań negatywnych, które mogłyby wpłynąć na obniżenie komfortu użytkowników. Inteligentne czujniki mogą równocześnie posłużyć do zliczania ludzi albo monitorowania temperatury, wilgotności czy natężenia światła.

Aby mogły być wykorzystywane we wszystkich typach nowych oraz istniejących budynków. "Te czujniki obecności muszą być bezprzewodowe i małej mocy, by mogły działać na bateriach przez długi czas" stwierdził Agarwal. Czujniki połączone są z bezprzewodowym modułem oraz stacją bazową, która przesyła informacje do komputera analizującego dane z czujników.

źródło: automatyka.pl
zdjęcie: gramwzielone.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT