Maty kapilarne - ogrzeją i ochłodzą

Maty kapilarne, to rozwiązanie, które można zastosować bez konieczności zrywania podłogi, a także w miejscach niedostępnych dla ogrzewania podłogowego. Mogą być zainstalowane w podłodze, na ścianach czy suficie i w miarę potrzeby ogrzewać bądź chłodzić pomieszczenie.

Maty kapilarne - ogrzeją i ochłodzą

Maty kapilarne, które spełnią funkcję ogrzewania i chłodzenia, mogą być montowane w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, nawet za ścianką gipsową. Nie wymagają instalacji pod posadzką czy tynkiem. Im większa powierzchnia wymiany ciepła tym niższe koszty eksploatacji oraz wyższy komfort użytkowania obiektu - zarówno w przypadku chęci ogrzewania jak i chłodzenia pomieszczenia.

Podczas projektowania instalacji z wykorzystaniem mat GeoTherm należy pamiętać, aby:

  • ich całkowita powierzchnia stanowiła min. 80% powierzchni użytkowej pomieszczenia
  • projektować obwody o powierzchni maksymalnej mat - 20 m2
  • projektować maty o jednakowej długości - ważny jest jednakowy opór hydrauliczny maty kapilarnej na całej szerokości strefy.

Maty kapilarne można instalować wykorzystując podłogi, ściany oraz sufity (również skośne lub zaokrąglone). W łazienkach i ciągach komunikacyjnych maty powinny być umieszczone w podłogach, w sypialniach - w sufitach i skosach. Natomiast pokoje dzienne i kuchnie mogą mieć kapilary zainstalowane na dowolnych powierzchniach w zależności od rodzaju podłogi czy ustawienia mebli.

Szczególnie ważne jest umieszczanie systemów chłodząco-ogrzewających nad łóżkami w sypialniach - człowiek odbiera taki sposób ogrzewania jako najbardziej naturalny.

Poddasza izolowane są najczęściej za pomocą wełny mineralnej, która nie chroni przed nadmiarem ciepła. Rozgrzany przez słońce dach wraz z poddaszem oddaje ciepło w nocy, co przy temperaturze wyższej niż 23oC nie jest komfortowe i zakłóca spokojny sen.

Problem rozwiązuje zastosowanie maty kapilarnej zasilanej chłodnym czynnikiem przez zespół chłodzący pompy ciepła lub wytwornicę wody lodowej. Powoduje to stałe odprowadzanie nadmiaru ciepła z powierzchni sufitów i zapobieganie przegrzewaniu pomieszczeń.

W porównaniu z pomieszczeniami niechłodzonymi można oczekiwać obniżenia temperatury o ok. 5oC lub większej w zależności od powierzchni mat kapilarnych.

źródło i zdjęcie: geotherm.pl


Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT