Ogrzewanie podłogowe skuteczną alternatywą dla grzejników

Chcąc obniżyć koszty eksploatacji mieszkań korzysta się z coraz to nowszych rozwiązań. I tak w przypadku systemów grzewczych częściej wykorzystuje się skuteczniejsze ogrzewanie podłogowe będącą rozsądną i skuteczną alternatywą dla standardowych grzejników.

Ogrzewanie podłogowe skuteczną alternatywą dla grzejników

Ogrzewanie podłogowe jest w stanie zapewnić komfort cieplny przy niższych kosztach eksploatacyjnych aniżeli ma to miejsce w przypadku grzejników. Ciepło w tym układzie rozchodzi się zupełnie inaczej niż w przypadku standardowych grzejników. Sprawia to, że pomimo niższej temperatury komfort pozostaje jednakowy, a domownicy uzyskują wyższa jakość powietrza za mniejsze pieniądze.

"Zaletą takiego rozwiązania jest to, że cała przestrzeń ogrzewana jest równomiernie. Nie występuje tutaj sytuacja, gdzie najwyższa temperatura jest wokół grzejników, a ciepłe powietrze kumuluje się przy suficie, co prowadzi do niepotrzebnych strat" mówi Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo sp. z o.o.

W ogrzewaniu podłogowym ciepło jest oddawane w większości przez promieniowanie cieplne, a nie tak jak w przypadku standardowych grzejników - konwekcję, czyli mieszanie się powietrza o różnych temperaturach. Ma to istotne znaczenie nie tylko z perspektywy strat energii, ale także kwestii higienicznych, ponieważ nie zachodzi proces dodatniej jonizacji powietrza, która jest niekorzystna dla człowieka.

W zależności od budowy systemu podłogówka może wykorzystywać w celach grzewczych wodę lub prąd - wtedy pod powierzchnią podłogi instaluje się system rur lub maty elektryczne. Ciepło oddawane jest do podłoża, a następnie przekazywane do pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe jest skuteczną alternatywą dla grzejników mimo, iż jego montaż jest droższy. Rekompensują to jednak zdecydowanie niższe koszty użytkowania, które wynikają z utrzymywania niższej temperatury.

Znaczne oszczędności może przynieść również samo urządzenie dostarczające energię do instalacji grzewczej. Najskuteczniejsza w tym wypadku jest pompa ciepła, która współpracując z systemem niskotemperaturowym, osiąga bardzo wysoką efektywność.

"Zyski ze współpracy pompy ciepła i podłogówki wynikają z niewielkiej różnicy pomiędzy temperaturą pobieraną z otoczenia oraz tą, oddawaną do instalacji. Im jest ona niższa tym urządzenie osiąga wyższą wydajność. Korzystając przykładowo z pompy wodnej, pobieramy ciecz o temperaturze 10°C. W przypadku standardowych grzejników musielibyśmy ją podgrzać do ok 70 - 80°C, co wymaga sporej ilości energii" mówi Paweł Kocięba-Żabski.

Jeżeli system grzewczy zostanie uwzględniony już na etapie projektu, pompa pozwoli nam też na inne źródła oszczędności. Urządzenie to pobiera ciepło z otoczenia, nie spalając żadnego paliwa dlatego, znikają koszty związane np. z inwestycją w komin dymowy czy kotłownią, w której mielibyśmy magazynować surowiec energetyczny. W dodatku nie zachodzi też emisja spalin, co pozwala zyskać zdrowe, ekonomiczne a przy tym ekologiczne ogrzewanie.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Nateo.

źródło i zdjęcie: NATEO

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT