Rumunia rozwija energetykę wiatrową

W wyniku porozumienia między operatorem rumuńskiej sieci energetycznej, firmą Transelectrica, oraz działającymi na zasadach joint venture firmami General Electric i niemieckim developerem farm wiatrowych Prowind GmbH, w Rumunii powstaną cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 300 MW.

Rumunia rozwija energetykę wiatrową

Podpisana umowa obejmuje połączenie farm wiatrowych z nową podstacją firmy Transelectrica, budowaną w pobliżu miasteczka Banca. Cztery planowane elektrownie wiatrowe zlokalizowane będą na wzgórzach okręgu Vaslui, który jest słabo zaludnionym obszarem rolniczym w północno-wschodniej Rumunii. Działania na rzecz lokalnego rozwoju prowadzi tam przedsiębiorstwo Windelcon, rumuńska spółka deweloperska z branży energetyki wiatrowej. Farmy wiatrowe mają przyczynić się do wzrostu jakości życia mieszkańców regionu, zwiększenia liczby miejsc pracy i wygenerowania przychodów podatkowych.

Cztery farmy wiatrowe są opracowywane jako oddzielne przedsiębiorstwa specjalnego przeznaczenia. Dzięki umowie między sieciowym operatorem Transelectrica a niemieckim deweloperem Prowind, do regionalnych odbiorców popłynie 300 MW zielonej energii. Będzie to znaczący krok w działaniach General Electric i Prowind na rzecz wspierania rumuńskiego rządu w realizacji planów wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Proekologiczne działania Rumunii, dotyczące między innymi rozwoju energetyki wiatrowej, przewidują, że do roku 2020 ze źródeł odnawialnych pochodzić będzie 24% energii. Plan rumuński zatwierdziła niedawno Komisja Europejska. Mając obszary, gdzie występują jedne z najsilniejszych wiatrów w Europie, Rumunia może wykorzystać wiatr w sposób wystarczający dla pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną jednej czwartej z 8 milionów krajowych gospodarstw domowych.

W ramach rumuńskiego projektu, General Electric zamierza dostarczyć łącznie 120 turbin wiatrowych klasy 2.5-100. Harmonogram transportu, instalacji i eksploatacji turbin nie jest jeszcze ostatecznie ustalony, ale dostawy urządzeń mogą rozpocząć się w drugiej połowie 2012 r. Współpraca GE i Prowind przy projektach w Rumunii jest częścią szerszej strategii General Electric w zakresie dostarczania zaawansowanej technologii dla energetyki wiatrowej i przystępowania do coraz większej liczby projektów różnych krajów europejskich, mających na celu wypełnienie zobowiązań dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Prawie 500 turbin wiatrowych GE z lądowej serii 2.5 zostało zainstalowanych w krajach europejskich, w tym w Rumunii, Hiszpanii, Francjii, Włoszech, Holandii, Belgii, Niemczech, Turcji i Polsce. W popularnych turbinach GE serii 2.5 wykorzystywana jest sprawdzona technologia wytwarzania mocy 1,5 MW. Zainstalowano już 16,5 tys. urządzeń należących do tej najbardziej powszechnej klasy turbin General Electric. Użytkuje się je w największych na świecie elektrowniach, w tym w rumuńskich farmach wiatrowych Fantanele i Cogealac, które tworzą największy w Europie lądowy kompleks elektrowni tego typu.

źródło i zdjęcie: General Electric Company

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE