Chiny wprowadzają normy techniczne dla energetyki wiatrowej

Chińska administracja zatwierdziła na początku sierpnia br. wiele norm technicznych, które mają na celu uregulowanie rozwoju rodzimego sektora energii wiatrowej. Nowe standardy dla energetyki wiatrowej mają obowiązywać od początku listopada br.

Chiny wprowadzają normy techniczne dla energetyki wiatrowej

Zmiany dotyczą 18 standardów technicznych obejmujących m.in. dostęp do sieci farm wiatrowych, rozwój morskiej energetyki wiatrowej, wskaźniki oceny jakości produkcji energii czy wymagania stawiane urządzeniom.

Wprowadzenie norm technicznych jest związane z szybko rozwijającym się sektorem energetyki wiatrowej w Chinach w ostatnich latach. Kraj Środka jest aktualnie światowym liderem w łącznej zainstalowanej mocy z wynikiem blisko 45 tys MW (dla 2010 r.).

Warto pamiętać, że budowa kilku dużych elektrowni wiatrowych w Gansu, w Mongolii Wewnętrznej, Hebei, Xinjiang i Jiangsu zbliża się ku zakończeniu i możliwości energetyczne Chin będą jeszcze większe.

Do tej pory brak norm przyczyniał się do obniżenia kontroli jakości i słabego zarządzania. Przez co była konieczność odłączenia od sieci wielu turbin wiatrowych. Tylko w trakcie jednego miesiąca była konieczność odłączenia od sieci blisko 600 turbin w związku ze spadkami napięcia.

Normy techniczne wymagają podwyższenia możliwości już pracujących sieci wiatrowych, a nowe wymogi mają ograniczyć możliwości uszkodzeń sieci. Wśród nowych rozporządzeń jest też zapis mówiący o producencie tego typu instalacji, który musi posiadać co najmniej 5letnie doświadczenie, a wytwarzane przez niego turbiny wiatrowe muszą charakteryzować się roczną wydajnością na poziomie przynajmniej 1000 MW.

Niewątpliwie wprowadzone normy dla energetyki wiatrowej w Chinach będą wywierały dużą presję na nowych graczach tej gałęzi przemysłu. Jednak pozwolą też na eliminację mniejszych i słabszych jakościowo producentów, przyspieszając konsolidację wśród najlepszych przedsiębiorstw.

Goldwind Science & Technology - największy chiński producent turbin wiatrowych, już od kwietnia modernizuje swoje produkty w kierunku poprawy potencjału i zwiększenia ich możliwości.

Przedstawiciele przemysłu wiatrowego w Chinach są zgodni, że wprowadzone normy techniczne dla sektora wytwórczego, pozwolą na zamknięcie nierentownych zakładów korzystających z przestarzałych technologii, a cały rynek będzie lepiej odbierany poza granicami państwa.

źródło i zdjęcie: renewableenergyworld.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT