Wieże wiatrowe w Polsce będą powstawały w Stoczni Gdańsk

Uruchomiono już zakład produkcji wież wiatrowych w stoczni gdańskiej. W fabryce rocznie będzie produkowane blisko 100 wież wiatrowych. Od maja przyszłego roku zakład będzie działał wykorzystując już całą swoją moc.

Wieże wiatrowe w Polsce będą powstawały w Stoczni Gdańsk

Zarząd gdańskiej fabryki, gdzie można produkować tak lądowe jak i morskie wieże, ma aspiracje, by zakład ten był największym producentem wież w Europie. W ciągu dwóch lat zostanie dobudowana nowa fabryka z wydajnością produkcyjną na poziomie 200 wież na rok. Otwarta właśnie linia zbudowana jest najnowocześniejszych urządzeń, dzięki czemu można będzie zaspokajać nie tylko rodzimy rynek, ale też eksportować urządzania tak na zachód Europy jak i na wschód.

Już teraz trwa produkcja 10 wież dla niemieckiego odbiorcy - firmy Nordex, który jest liderem w zakresie produkcji turbin i kompletnych elektrowni wiatrowych.

Wieże z Gdańska osiągają wysokość do 120 m, wagę - do 190 ton. Wieże te mają mieć zdolność do generowania około 2 MW. Gdańska fabryka jest konkurencyjna na europejskim rynku, ponieważ koszty produkcji u nas są niższe, a zdecydowanym ułatwieniem w transporcie jest nadmorska lokalizacja zakładu. Dodatkowo też w branży wiatrowej coraz większy nacisk kładziony jest na rozwój farm wiatrowych na morzach, a usytuowanie stoczni to kolejny atut. Zarząd Stoczni liczy na opanowanie rynku krajowego. O ile obecnie w Polsce działa około 500 wież wiatrowych, za 10 lat może to być już 5 czy 6 tysięcy.

źródło i zdjęcie: inzynieria.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT