Otwarcie największej morskiej farmy wiatrowej przez Vattenfall

Dzisiaj nastąpi oficjalne otwarcie morskiej elektrowni wiatrowej Thanet - największej na świecie przybrzeżnej farmy wiatrowej. Moc farmy wynosi 300 MW a jej koszt to ok. 1 miliard euro.

Otwarcie największej morskiej farmy wiatrowej przez Vattenfall

Zaledwie około dwa lata po otwarciu 48-turbinowej farmy wiatrowej Lillgrund, położonej w cieśninie Öresund pomiędzy Szwecją a Danią, o łącznej mocy 110 MW, uruchomionej w czerwcu 2008 roku, Vattenfall otwiera nową morską farmę wiatrową, położoną na obszarze kanału La Manche, składającą się ze 100 turbin o łącznej mocy 300 MW - czyli inwestycję rzędu prawie 10 mld koron szwedzkich (miliard euro).

Stanowi to wyraz nie tylko szybkiego rozwoju technologicznego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, ale i strategii rozwoju Vattenfall, w której Zjednoczone Królestwo postrzega się jako jeden z głównych przyszłych rynków zbytu na energię pozyskiwaną z przybrzeżnych elektrowni wiatrowych. W Wielkiej Brytanii doszło do utworzenia szerokiej politycznej koalicji, formalnie powstałej w 2008 roku, związanej z planami dotyczącymi energii pozyskiwanej z morskich elektrowni wiatrowych, a i wietrzne wyspy dysponują w tym względzie większym potencjałem niż jakikolwiek inny kraj europejski.

Przedstawiciele Vattenfall zapewniają, że koncern jest zdeterminowany aby odegrać rolę w planowanej brytyjskiej ekspansji w dziedzinie energetyki wiatrowej, w ciągu ostatnich kilku lat zdołał pozyskać pewną liczbę projektów - w tym Thanet. Jego pozyskanie to nie tylko zdobycie znaczącej struktury, ale i platformy projektowej, dlatego projekt Thanet stał się w rezultacie przyczółkiem w realizowaniu dalszych strategii rozwojowych firmy.

Gdy Vattenfall zakupił Thanet, projekt ten dysponował już wszelkimi wymaganymi pozwoleniami i kontraktami, ale poprzedni właściciele byli bliscy bankructwa. Projekt był kluczową częścią tzw. "drugiej tury" brytyjskiego programu energetyki wiatrowej, a jego powodzenie było uważane z politycznego punktu widzenia za niezbędne. Vattenfall, w charakterze nowego właściciela, spotkał się z serdecznym przyjęciem - i otrzymał korzystną ofertę.

Firma zatrudniła miejscowych pracowników, ale i wyznaczyła własnych sprawdzonych liderów, w tym Ole Bigum Nielsena, pracującego wcześniej jako kierownik projektu w elektrowni wiatrowej Lillgrund, dzięki czemu możliwe stało się dokonanie naturalnego przepływu kompetencji. Na początku 2010 roku w Wielkiej Brytanii zamieszkał również Jimmy Hansson, sprawujący wcześniej funkcję kierowniczą w Lillgrund.

Thanet leży w bliskim sąsiedztwie Kentish flats, innej należącej do Vattenfall morskiej elektrowni wiatrowej, przy czym obie te organizacje połączono w jedną całość.
Wliczając Thanet, Vattenfall produkuje 25 proc. światowej energii pozyskiwanej z morskich elektrowni wiatrowych, co stanowi mały, lecz gwałtownie powiększający się sektor odnawialnych źródeł energii.

Firma nabiera mocy i kompetencji, aby wykonać kolejny wielki krok - doprowadzić do rozwoju strefy East Anglia Array - olbrzymiej morskiej farmy wiatrowej na Morzu Północnym, u wschodnich wybrzeży Anglii. Projekt przyznano wspólnie firmom Vattenfall oraz ScottishPower Renewables, w ramach trzeciej tury programu energetyki wiatrowej Crown Estate. Wstępne szacunki wskazują, że projekt East Anglia dysponuje potencjałem uzyskania mocy rzędu 7200 MW, przy użyciu turbin o mocy 10 MW.

W międzyczasie Vattenfall buduje przybrzeżną farmę wiatrową Ormonde na Morzu Irlandzkim, która ma się składać z trzydziestu turbin o mocy 5 MW. Również niemiecki projekt DanTysk, z osiemdziesięcioma turbinami, osiągnął już znaczny stopień zaawansowania. Trwają negocjacje z dostawcami turbin i innych komponentów, tej jesieni Radzie Nadzorczej zostanie przedłożony projekt inwestycji.

Obecnie Vattenfall jest właścicielem i dysponentem, całościowo bądź w części, ośmiu morskich farm wiatrowych: trzech w Szwecji, jednej w Danii, jednej w Holandii, dwóch w Anglii oraz jednej w Niemczech. Udział Vattenfall w całkowitej produkowanej przez nie mocy sięga 690 MW.

źródło i zdjęcie: wnp.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT