Planowane przejęcie firm Vattenfalla w Polsce

Polska Grupa Energetyczna, Dalkia i Fortum są zainteresowane przejęciem podmiotów należących do Vattenfall w Polsce.

Planowane przejęcie firm Vattenfalla w Polsce

We wrześniu br. Vattenfall ogłosił swoją nową strategię zakładającą m.in. skoncentrowanie się działalności koncernu na trzech najważniejszych dla siebie rynkach: Szwecji, Niemczech i Holandii. Z tych trzech rynków Vattenfall osiąga ok. 85 proc. przychodów. Nie wiadomo jeszcze co szwedzki koncern zrobi ze swoimi aktywami w Belgii, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii oraz Polsce.Nieoficjalnie mówi się, że aktywa te mogą zostać sprzedane, a decyzja w tej sprawie może zapaść w ciągu kilku miesięcy.

Podobno Vattenfall już prowadzi rozmowy z chętnymi na kupno jego firm w Polsce. Gdyby Vattenfall zdecydował się na sprzedaż swoich firm w Polsce to nie miałby problemów ze znalezieniem kupców. Vattenfall posiada w Polsce kilka spółek, do najważniejszych należą Vattenfall Heat Poland (dawniej Elektrociepłownie Warszawskie), Vattenfall Distribution Poland (dystrybutor energii elektrycznej na części terenów woj. śląskiego), farma wiatrowa o mocy 30 MW leżąca niedaleko Wolina oraz dwie spółki obrotu energią (Vattenfall Sales Poland - zajmująca się sprzedażą energii odbiorcom końcowym oraz Vattenfall Trading Services - prowadząca hurtowy handel energią).

Jako jednego z faworytów w walce o polskie firmy Vattenfalla wymienia się fiński koncern Fortum. Oba koncerny pochodzą ze Skandynawii, ponadto od dawna już ze sobą współpracują - są udziałowcami w szwedzkiej elektrowni jądrowej w Forsmark. Oficjalnie przedstawiciele Fortum nie chcą komentować swoich planów związanych z przejęciem firm Vattenfall w Polsce.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT