Pomorskie Farmy Wiatrowe kupione przez Petrolinvest

Ponad 600 tysięcy udziałów spółki Pomorskie Farmy Wiatrowe kupił Petrolinvest od Prokomu Investments. Stanowi to 100 procent kapitału zakładowego. PFW realizuje aktualnie trzy projekty lądowych farm wiatrowych na Żuławach o łącznej mocy około 100 MW.

Pomorskie Farmy Wiatrowe kupione przez Petrolinvest

W komunikacie podano, że PFW została powołana przez Prokom w celu realizacji projektów budowy lądowych farm wiatrowych, a jej własnością są też nieruchomości o łącznej powierzchni około 423 ha.

Petrolinvest, który kupił Pomorskie Farmy Wiatrowe podał, że nieruchomości pozostałe po wydzieleniu działek pod turbiny wiatrowe, o łącznej powierzchni około 400 ha, są objęte opcją typu put/call przeniesienia na rzecz inwestorów zagranicznych za cenę około 16 mln zł, płatną w formie pieniężnej. Spółka spodziewa się tego wpływu do końca I kw. 2012 roku. W konsekwencji efektywna cena nabycia przez Petrolinvest udziałów PFW ma wynieść około 20,9 mln zł.

Pomorskie Farmy Wiatrowe są stroną umowy o współpracy przy realizacji dwóch z trzech wymienionych projektów wiatrowych o potencjale 64 MW z wyspecjalizowanym w inwestycjach w energetykę wiatrową zagranicznym funduszem inwestycyjnym, którego udziałowcem jest jeden z największych europejskich banków. Petrolinvest podał, że fundusz ten jest znany i ceniony w Polsce, specjalizuje się w inwestycjach w energetykę wiatrową, aktualnie posiada portfel projektów wiatrowych o mocy 200 MW i wartości 300 mln euro.

"Jako większościowy udziałowiec fundusz ten odpowiedzialny będzie za wybudowanie i uruchomienie tych projektów wiatrowych, w tym w szczególności za zarządzanie procesem pozyskania finansowania, dostaw urządzeń oraz budową, uruchomieniem i eksploatacją farm wiatrowych. Dodatkowo, na bazie podpisanej umowy, z uwagi na cel funduszu jakim jest wyjście z inwestycji w okresie 2-3 lat, fundusz ten zapewnił sobie gwarancję odkupu udziałów (drag-along) Petrolinvestu przy wyjściu z inwestycji" - napisano w raporcie.

W trzecim projekcie, o potencjale 30 MW, Pomorskie Farmy Wiatrowe posiadają pakiet większościowy udziałów, zaś udziałowcem mniejszościowym pozostanie Prokom Investments. Obecnie prowadzone są negocjacje z potencjalnymi partnerami branżowymi i finansowymi, w tym, między innymi, z wyspecjalizowanym w inwestowanie w projekty farm wiatrowych funduszem należącym do innego, dużego banku europejskiego.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: onet.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT