Powstanie nowa farma wiatrowa na Bałtyku

Pierwsza farma wiatrowa w fińskiej strefie Morza Bałtyckiego ma liczyć aż 600 MW. Jej realizacja pozwoli zwiększyć potencjał energii wiatrowej w Finlandii ponad 3-krotnie.

Powstanie nowa farma wiatrowa na Bałtyku

Władze Finlandii wyraziły zgodę na budowę pierwszej farmy wiatrowej typu off-shore. Instalacja ma powstać w Zatoce Botnickiej do 2014 roku i będzie się składać z 80 gigantycznych elektrowni wiatrowych.

Ogromną farmę wiatrową wybuduje niemiecka firma Wpd, która otrzymała już niezbędne pozwolenia środowiskowe, ale musi uzyskać jeszcze pozwolenia nadzoru budowlanego. O uzyskanie zgody na inwestycję Niemcy ubiegają się od 2007 roku.

W zeszłym roku spółka-córka Wpd otrzymała zezwolenie na budowę innej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, która będzie zlokalizowana na wodach terytorialnych należących do Szwecji. Farma wiatrowa o nazwie Storgrundet ma składać się z 53 turbin wiatrowych, których łączna moc wyniesie 265 MW.

Obecnie potencjał energetyki wiatrowej w Finlandii wynosi zaledwie 197 MW, natomiast w Szwecji - 2163 MW. Łączna zainstalowana moc elektrowni wiatrowych w pozostałych państwach basenu Morza Bałtyckiego to: Niemcy - 27214 MW, Dania - 3752 MW, Polska - 1107 MW, Litwa - 154 MW, Estonia - 149 MW, Łotwa - 31 MW oraz Rosja - 9 MW.

To już kolejna inwestycja w odnawialne źródła energii na Morzu Bałtyckim.

źródło: gramwzielone.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT