Hiszpania unijnym liderem w produkcji energii wiatrowej

W zeszłym roku Hiszpania była największym europejskim producentem energii elektrycznej z wiatru. Całkowita produkcja prądu w farmach wiatrowych w tym kraju wyniosła w zeszłym roku 43 TWh.

Hiszpania unijnym liderem w produkcji energii wiatrowej

Dzięki takim wynikom Hiszpania zdystansowała dotychczasowego lidera - Niemcy. Informację tą podaje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W 2010 r. energetyka wiatrowa zaspokoiła 16,4% zapotrzebowania na energię elektryczną w Hiszpanii.

Niemcy, gdzie wiatr pokrył 6,2% potrzeb w zakresie energii elektrycznej, wciąż pozostają europejskim liderem pod względem zainstalowanej mocy z ponad 27 GW, podczas gdy Hiszpania ma mniej niż 21 GW mocy.

Według Hiszpańskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (AEE) uzyskane wartości są wynikiem dobrego funkcjonowania systemu. W ubiegłym roku w Hiszpanii występowały korzystniejsze warunki wietrzne niż w Niemczech, turbiny wiatrowe pracujące na hiszpańskich farmach są nowocześniejsze niż ich niemieckie odpowiedniki, a ponadto energetyka wiatrowa w Hiszpanii korzysta z lepszego systemu integracji źródeł odnawialnych z siecią.

AEE obecnie wzywa rząd Hiszpanii do ustanowienia nowego systemu regulacyjnego, który zastąpiłby ten wygasający z końcem 2012 r. Ostatnie sukcesy energetyki wiatrowej w tym kraju dowodzą, że system się sprawdza i aktualnie obowiązujące ustalenia powinny zostać przedłużone.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT