Inwestycja ABB w technologie wspomagające energetykę wiatrową

Firma ABB inwestuje w Pentalum Technologies, zlokalizowane w Izraelu przedsiębiorstwo rozwijające zaawansowane technologie "wyczuwania" wiatru, pozwalające na sterowanie i optymalizację pracy turbin i farm wiatrowych.


Inwestycja ABB w technologie wspomagające energetykę wiatrową
Pentalum pracuje nad innowacyjną technologią LIDAR (light detection and ranging), która pozwala na zdalne “wyczucie" wektora wiatru przed turbiną wiatrową, tak by ustawić ją optymalnie do uderzających w turbinę strumieni wiatru. System firmy Pentalum może mieć również zastosowanie do prognozowania wiatru i oceny miejsca lokalizacji farmy. Został zaprojektowany, by znacząco podnieść wydajność pracy farmy wiatrowej, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów w porównaniu do zastosowania innych, istniejących technologii pomiarowych.

Inwestycja ABB w technologie wspomagające energetykę wiatrową została wykonana za pośrednictwem ABB Technology Ventures, która inwestuje młode przedsiębiorstwa znajdujące się we wczesnej fazie wzrostu, dysponujące technologiami o znaczeniu strategicznym dla gałęzi przemysłu obsługiwanych przez ABB. Wśród innych inwestorów znalazły się również firmy Cedar Fund i Evergreen Venture Partners z Izraela oraz Draper Fischer Jurvetson ze Stanów Zjednoczonych.

LIDAR to urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar. Nazwa pochodzi od angielskiego akronimu LIDAR, utworzonego od wyrażenia: Light Detection and Ranging. Lidar jest połączeniem lasera z teleskopem. Laser wysyła poprzez specjalny układ optyczny bardzo krótkie i dokładnie odmierzone, ale silne impulsy światła o konkretnej długości fali i w określonym kierunku. Światło to ulega po drodze rozproszeniu, które jest obserwowane za pomocą teleskopu, znajdującego się w tym samym urządzeniu, a następnie rejestrowane za pomocą czułego detektora - fotodiody lub fotopowielacza, który bada natężenie zaobserwowanego rozproszonego światła.

Otrzymane dane są następnie analizowane komputerowo. Lidar służy do wyznaczania przejrzystości powietrza, badania koncentracji zanieczyszczeń w atmosferze i detekcji ich składu, wykrywania obszarów o odmiennej temperaturze, pomiaru ruchów powietrza na dużych odległościach itp.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT